Αποστολέας Θέμα: Φόβος...καλό η κακό?  (Αναγνώστηκε 21450 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Sinn

• Regular Member
  • **
  • Φύλο: Άντρας
Re: Φόβος...καλό η κακό?
« Απάντηση #75 στις: Ιούνιος 12, 2011, 01:21:09 μμ »
Νομίζω ότι το έχει ήδη πει  κάποιος στο φορουμ, ο καλύτερος φόβος ειναι ο ελεγχόμενος φοβος :P

Αποσυνδεδεμένος sofoklis1

• New Member
  • *
« Απάντηση #76 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 08:46:09 πμ »
Παιδιά...εγώ κάθε φορά που πάω να πηδήξω μία ταράτσα στην άλλη (3,00 μ.) νιώθω πάρα πολύ φόβο.....  και σας παρακαλώ να μου πείτε γιατί μετά δεν μπορώ να πηδήξω....?

Μπορείς να βάζεις emoticons μόνο όπου χρειάζεται. Και όχι τόσο πολλά. Ευχαριστώ.

Αποσυνδεδεμένος emilboy

• Moderator
« Απάντηση #77 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 02:00:54 μμ »
Είσαι πολύ μικρός για να πηδάς από μια ταράτσα σε μια άλλη και προφανώς δεν είσαι ακόμα αρκετά δυνατός για αντέξεις πτώση απο τα 3 μ. σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Για να μην συμβει κανά ατύχημα, λοιπόν, αφοσιώσου στην ενδυνάμωση όλου του σώματός σου και ανάπτυξε την τεχνική σου και ανέβαινε επίπεδο δυσκολίας σιγά σιγά.
 :)

Αποσυνδεδεμένος sofoklis1

• New Member
  • *
« Απάντηση #78 στις: Φεβρουάριος 05, 2012, 05:15:16 μμ »
Φίλε σε ευχαριστώ για αυτό που μου είπες

Αποσυνδεδεμένος htsopelas

• New Member
  • *
    • αθλητισμος
Απ: Re: Φόβος...καλό η κακό?
« Απάντηση #79 στις: Αύγουστος 01, 2013, 04:07:18 μμ »
Είσαι πολύ μικρός για να πηδάς από μια ταράτσα σε μια άλλη και προφανώς δεν είσαι ακόμα αρκετά δυνατός για αντέξεις πτώση απο τα 3 μ. σε περίπτωση που κάτι πάει στραβά. Για να μην συμβει κανά ατύχημα, λοιπόν, αφοσιώσου στην ενδυνάμωση όλου του σώματός σου και ανάπτυξε την τεχνική σου και ανέβαινε επίπεδο δυσκολίας σιγά σιγά.
 :)

Έχεις απόλυτο δίκιο! Δεν χρειάζεται να γίνονται τα πράγματα με λάθος σειρά... όλα στην ώρα τους και ο φόβος θα φύγει!

Αποσυνδεδεμένος giakou

• New Member
  • *
Απ: Φόβος...καλό η κακό?
« Απάντηση #80 στις: Απρίλιος 23, 2015, 03:25:56 μμ »
Παιδια,εγω κανω με ενα φιλο παρκουρ και μια μερα βρεθηκε μπροστα μας ενα καγκελο περιπου στο υψος του στομαχιου μας και μετα ακολοθουσε μια πτωση 1μ. :-X Ο φιλος μου το περασε με σχετικη ευκολια με speed vault,επειδη εκανε και πριν απο μενα παρκουρ και ειναι και πολυ ελαφρυτερος.Μετα απο πολυ δισταγμο και φοβο πηδηξα και εγω μια φορα και τα καταφερα! ::) Τωρα αυτος συνεχιζει να το περναει ευκολα μα εγω δεν καταφερα ποτε ξανα να το ξανακανω λογω του φοβου μηπως σκαλωσει το ποδι μου στο εμποδιο και πεσω με την μουρη στο εδαφος απο ψηλα :'(.Ειμαι αρχαριος και δεν ειμαι σιγουρος αν πρεπει να ξαναπροσπαθησω κατι τετοιο μηπως χτυπησω ασχημα αλλα ισως να το προσπαθησω αργοτερα.Να αγνοησω τον φοβο και να το περασω με ρισκο ή να προσπαθησω αργοτερα οταν ειμαι πιο ικανος :-\;;

Αποσυνδεδεμένος Bilaros

• New Member
  • *
« Απάντηση #81 στις: Απρίλιος 23, 2015, 06:26:53 μμ »
Προσωπικά, το έπαθα αρκετές φορές μέχρι να φτάσω σε ένα σημείο να νιώθω άνετα με τις πιο βασικές τεχνικές. Το κάνεις μία φορά σχεδόν τέλεια, και μετά αρχίζεις και συνειδητοποιείς όλους τους πιθανούς κινδύνους. Αυτό σημαίνει πως το μυαλό σου επεξεργάζεται την κίνηση και αυτό είναι πολύ καλό.

Καλό θα ήταν όμως να σπάσεις την κίνηση που θες σε περισσότερες, απλούστερες κινήσεις. Στην περίπτωση αυτή, τελειοποίησε το speed vault σου και δοκίμαζε το σιγά-σιγά σε rails που έχουν ένα ύψος από πίσω τους, μικρότερο του ενός μέτρου.

Γενικότερα, παντού υπάρχει ρίσκο, αλλά αν το μυαλό σου φοβάται υπερβολικά, μάλλον αυτό είναι καλό σημάδι. Μόλις όμως βελτιώσεις την τεχνική και επιμείνεις, ο φόβος λογικά θα υποχωρήσει.

Αποσυνδεδεμένος giakou

• New Member
  • *
« Απάντηση #82 στις: Απρίλιος 23, 2015, 09:16:34 μμ »
Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια!  :D

Αποσυνδεδεμένος TasosGjunglist

• New Member
  • *
« Απάντηση #83 στις: Απρίλιος 24, 2015, 07:12:35 μμ »
Μέσω του υπολογιστή χωρίς τουλάχιστον κάποιο βίντεο σου, αλλά και του φίλου σου είναι πολύ δύσκολο να πει κάποιος ότι η συμβουλή του είναι η καλύτερη δυνατή.

Κατά πάσα πιθανότητα είναι κακό ακόμα και για το φίλο σου να το επιχειρεί. Η διαφορά στο "κάνω κάτι" και στο "κάνω κάτι πολύ καλά χωρίς να με βλάψει έστω και μελλοντικά" είναι τεράστια και είναι αρκετά δύσκολο και σπάνιο να το καταλάβει κάποιος χωρίς μεγάλη εμπειρία. (δεν αποκλείεται βέβαια το ενδεχόμενο να το καταλαβαίνει κάποιος που δεν έχει κάνει ποτέ παρκουρ και να μην το καταλαβαίνει κάποιος που κάνει παρκουρ 10 χρονια).

Τέλος πάντων, για να μην ξεφύγω πολύ από το θέμα: Το πιο πιθανό είναι οτι η συμβουλή του μπίλαρου είναι η πιο κατάλληλη για εσένα. Θα ήθελα να προσθέσω μερικά στοιχεία ακόμα. Όταν θα προπονείς το speed vault προσπάθησε να είσαι όσο πιο αυστηρός γίνεται με τον εαυτό σου. Μην σκέφτεσαι απλά ότι "οκ, το έκανα"...σκέψου αν είχες όντως τον έλεγχο της κινησής σου. Η προσγείωση ήταν ομαλή? Έκανες θόρυβο? Θα μπορούσες να το κάνεις ξυπόλητος χωρίς να σε πονέσει η προσγείωση?

Θα σου προσφέρω και μία εναλλακτική συμβουλή. Μπορεί όντως να κατέχεις παααρα πολύ καλά την τεχνική του speed vault και το μοναδικό εμπόδιο σου είναι ο φόβος επειδή αν κάτι πάει στραβα δεν θα ξέρεις πως να αντιδράσεις. Σκεψου πιθανά σενάρια στο τι θα μπορούσε να πάει στραβά και πια θα ήταν η καλύτερη αντίδραση...μπορεί να χρειαστεί να δουλέψεις σε dive rolls, σε απλά rolls ή "assisted dive rolls" https://youtu.be/NClkgkKG-TQ?t=13m18s ή οτιδήποτε άλλο, αν μπορείς να αναπαραστήσεις το "ατύχημα" σε ελεγχόμενες συνθήκες, ακόμα καλύτερα.

Ελπίζω να μη σε ζάλισα, σκέψου και κρίνε μόνος σου τις συνθήκες και τις ικανότητες σου και αποφάσισε ποια είναι η καταλληλότερη επιλογή για εσένα.

Αποσυνδεδεμένος giakou

• New Member
  • *
« Απάντηση #84 στις: Απρίλιος 29, 2015, 03:18:39 μμ »
Eυχαριστω πολυ,θα ακολουθησω τις συμβουλες σου!!