Αποστολέας Θέμα: Planche - MuscleUp - ClimbUp  (Αναγνώστηκε 9248 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος bilakispa

• Agent Smith
  • Regular Member
  • **
  • Φύλο: Άντρας
    • Bilakispa's youtube channel
Re: Planche - MuscleUp - ClimbUp
« Απάντηση #30 στις: Αύγουστος 04, 2008, 01:28:09 μμ »
Ααα, τώρα κατάλαβα σε τι τοίχους αναφερόσαστε (ευχαριστώ Eon για την εξήγηση), εμένα το πρόβλημά μου είναι πως θα ανεβείς ένα τοίχο όπου δεν θα κλείνουν τα χέρια

, αυτοί οι τοίχοι που λέτε που κλείνουν τα χέρια τους μπορώ.
Roflmao, και παντοτινά γαμάω!

Αποσυνδεδεμένος ToPaxyGourouni

• Φιλοσοφος
  • Moderator
  • Χοιρινός φίλος!
« Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 04, 2008, 03:07:11 μμ »
Γι'αυτό είπα ότι δεν γίνεται να ανέβεις ένα τέτοιο τοίχο με τα πόδια. Και είναι φυσικό μιάς και τα πόδια θα ασκήσουν δύναμη κάθετη με τη φορά της κίνησης, και άσχετα με το πόσο δυνατός είσαι η ροπή σου θα είναι μηδέν. Οπότε πιο πιθανό είναι να σπάσεις τον τοίχο με τα πόδια παρά να ανεβείς.

Για τον τοίχο που λές θέλεις το planche! :)
I have never been clever, because need it never!

• Agent Smith
  • Regular Member
  • **
« Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 04, 2008, 03:52:05 μμ »
Μην το λες αυτό θέλει πιο πολύ με τα πόδια και την πλάτη πάρα με τα χέρια, εγώ δεν έχω καταφέρει να κάνω Planche σε τέτοιους τοίχους γιατί δεν κάνω καλά την τεχνική, προσωπικά τα χέρια δεν βοηθάνε πολύ. Όταν πάω να κάνω muscle-up σε μονόζυγα χέρια μου πάνε εναλλάξ και δεν μπορώ με τα δυο ταυτόχρονα επειδή δεν έχω την απαιτούμενη δύναμη στα χέρια και στην πλάτη. Κοίτα στο 0.40 έχει δύο περιπτώσεις για climbup, τώρα που το κοιτάω ξανά βλέπω που κάνω λάθος, εγώ στο δεύτερο τρόπο πάω πρώτα πάνω και στο τέλος μπροστά (με μπέρδεψε το tut του nox) ενώ είναι ταυτόχρονα πάνω και μπροστά, ταυτόχρονα δηλαδή κατά την διάρκεια που ανεβαίνεις πας μπροστά όχι με το που αρχίζεις.
Όπως λένε μια εικόνα χίλιες λέξεις, για φαντάσου ένα βίντεο πόσες λέξεις είναι.  8) Πάω να το δοκιμάσω δεν πάει άλλο...

P.S. Μόλις τώρα κατάλαβα και τον φόβο μου, δεν το έκανα τόσο καιρό έτσι γιατί φοβόμουν μην χτυπήσω το πιγούνι μου.

• Agent Smith
  • Regular Member
  • **
« Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 23, 2009, 11:45:03 μμ »
Θα αφήσω δύο καλά tutorials εδώ μιας και τα εξηγούν καλά.
1)
2)

Αποσυνδεδεμένος giakou

• New Member
  • *
Απ: Planche - MuscleUp - ClimbUp
« Απάντηση #34 στις: Απρίλιος 19, 2015, 03:52:21 μμ »
Παιδια εγω ενω πιανομαι απο το τοιχο με ευκολια και κρεμομαι σε cat position αλλα οταν παω να ανεβω βοηθωντας με χερια και με ποδια,δεν μπορω να τοποθετησω τα χερια μου σε θεση για ανενασω το στηθος μου ψηλα(θεση βυθισης) :-\ .Δεν πιστευω πως δεν μπορω να το κανω επειδη δεν εχω αρκετη μυικη δυναμη γιατι παω και γυμναστηριο και προπονουμαι σκληρα...Καμια συμβουλη;Φχαριστω!

Αποσυνδεδεμένος TasosGjunglist

• New Member
  • *
« Απάντηση #35 στις: Απρίλιος 20, 2015, 04:43:34 μμ »
Παιδια εγω ενω πιανομαι απο το τοιχο με ευκολια και κρεμομαι σε cat position αλλα οταν παω να ανεβω βοηθωντας με χερια και με ποδια,δεν μπορω να τοποθετησω τα χερια μου σε θεση για ανενασω το στηθος μου ψηλα(θεση βυθισης) :-\ .Δεν πιστευω πως δεν μπορω να το κανω επειδη δεν εχω αρκετη μυικη δυναμη γιατι παω και γυμναστηριο και προπονουμαι σκληρα...Καμια συμβουλη;Φχαριστω!

Απ'οτι κατάλαβα δυσκολεύεσαι στη μετάβαση από το "pull up" στο "dip". Μια άσκηση που μπορεί να σε βοηθήσει είναι τα negative climb ups...Δηλαδή ξεκινώντας από θέση βύθισης να καταλήξεις σε cat position όσο πιο ελεγχομενα μπορείς.

Δοκίμασε αυτό:
https://www.youtube.com/watch?v=DQ-9u1h5z_s

Αποσυνδεδεμένος giakou

• New Member
  • *
« Απάντηση #36 στις: Απρίλιος 22, 2015, 03:46:10 μμ »
Ευχαριστω πολυ!Θα τα δοκιμασω και ελπιζω να βοηθησουν!!