Αποστολέας Θέμα: Η ατομικη προπονηση  (Αναγνώστηκε 5480 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος kalikos

• New Member
  • *
  • Φύλο: Άντρας
  • parkour is away to stay alive
Η ατομικη προπονηση
« στις: Απρίλιος 04, 2008, 08:27:37 μμ »
Ρε παιδια,θελω να μαθω parkour αλλα δεν μπορω να κατεβαινω στο κεντρο.Μποριτε να μου προτινετε τροπους για να προπονηθω?Σας παρακαλω μου αρεσι πολυ το parkour? ;) ;) ;) ;)

Η περιοχή μου εχει καλα μερη για parkour!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

Αποσυνδεδεμένος smo

• Regular Member
  • **
  • under construction
Re: Η ατομικη προπονηση
« Απάντηση #1 στις: Απρίλιος 04, 2008, 10:48:56 μμ »
Η περιοχή μου εχει καλα μερη για parkour!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!1

;D ;D :D :D Μπορεις να ξεκινησεις διαβαζοντας καποια θεωρητικα πραγματακια για να ξερεις τουλαχιστον τον σκοπο για τον οποιο προπονησαι και που πρεπει να επικεντρωθεις (πχ οχι στο πως θα βγαλω μια κινηση πιο stile αλλα πως θα προετοιμασω τον οργανισμο μου για να εχω το ελαχιστο impact ΥΓ στην προετοιμασια συμβεριλαμβανεται η τεχνικη και η ενδυναμωση).
Τωρα οσον αφορα την ενδυναμωση υπαρχει σχετικο μερος στο φορουμ οπου μπορεις να παρεις χρησιμες πληροφοριες η να πεις αποριες σου και για την τεχνικη μπορεις να δεις να σχετικα tutorial που υπαρχουν στο site αν και νομιζω οτι θα ηταν καλυτερο να παρεβρεθεις σε μια δυο προνησεις ετσι ωστε να σου εξηγισουν καποιοι πιο εμπειροι τα βασικα.  ;)

ΥΓ2 ολα τα μερη ειναι καταλληλα για παρκουρ  :P

Αποσυνδεδεμένος Barbas

• New Member
  • *
    • Facebook Profile
« Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 04, 2008, 10:52:54 μμ »
Ναι αν ερθεις σε μια δυο προπονησεις θα μαθεις πραγματα που αλλιως θα σου επερναν πολυ περισσοτερο καιρο για να τα καταλαβεις.

Αποσυνδεδεμένος faberakoss

• Regular Member
  • **
« Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 04, 2008, 11:52:13 μμ »
βασικά όπως προ είπαν θα ήταν πολύ καλό να παρεβρεθείς σε μιά προπόνηση γτ θα μάθεις αρκετά γρήγορα και ΣΩΣΤΑ τα βασικά (στην αρχή) καθώς και κάποιες πολλοί χρήσιμες συμβουλές από ανθρώπους που θα βλέπουν τα λάθη σου.. σε καμιά περίπτωση δεν ενοώ να μην κάνεις ατομικές προπονήσης.. αλλά θα ήταν καλό να αποφεύγονται σε αρχικά στάδια εφόσον δεν έχεις πλήρη γνώση και ο κίνδυνος τραυματισμού είναι μεγάλος.

Αποσυνδεδεμένος prks_94

• Tourist
« Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 06, 2008, 01:20:41 μμ »
Καλό θα ήταν να έρθεις σε μια προπόνηση για να δεις τι πρέπει να αποφεύγεις και πως πρέπει να δουλεύεις (σου μιλώ απο πείρα ;)ΜΝ γιατί και εγώ μέχρι να πάω στις προπονήσεις(οι οποίες τα σπάνε) έκανα αρκετά σημάντικα λάθη ενώ τώρα προπονούμαι και μόνος μου).

* Thanks guys (eon, ari kai kosti) για τη συμπαράσταση και τη βοήθεια.

Αποσυνδεδεμένος n1ko2

• Tourist
« Απάντηση #5 στις: Απρίλιος 24, 2008, 11:13:10 πμ »
Εγώ είμαι πάνω στον εύοσμο και θέλω να μάθω περισσότερα για το parkour ;D ;D
ήδη έχουμε κάνει μια ομάδα parkour με κάτι φίλους μου  :P :P
και θέλουμε να μάθουμε περισσότερα, πως μπορούμε; :-[ :-[
 ;D ;D ;Dplz  help :o :( :0

Αποσυνδεδεμένος Kostis

• Moderator
  • God of the Universe....And modest too
« Απάντηση #6 στις: Απρίλιος 24, 2008, 11:50:36 πμ »
Μπορείτε να είστε πιο efficient βάζοντας λιγότερα smiles στα posts σας.

Ο καλύτερος τρόπος είναι να διαβάσετε τα κείμενα που σας προσφέρει το site και το forum.Επίσης να μιλήσετε με κάποιους πιο έμπειρους.Μπορείτε ακόμα να έρθετε στις ομαδικές προπονήσεις που έχουμε οργανώσει και ανακοινώσει στο forum.

Αποσυνδεδεμένος houlis95

• New Member
  • *
« Απάντηση #7 στις: Δεκέμβριος 05, 2011, 08:59:11 μμ »
για σας ... έχω δει πολλα ατομα να κανουν τα λεγομενα flips και ολα τα ειδη τουσ.... το ερωτημά μου ειναι το εξης... Θα πρεπει να κανω οπωσδποτε ενοργανη γυμναστικη για να μαθω και εγω να κανω flips

Αποσυνδεδεμένος RotFuchs

• New Member
  • *
« Απάντηση #8 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 10:19:50 πμ »
Δεν ξέρω σε τι επίπεδο είσαι, αλλά καλό είναι να μην βιαστείς να μπεις στα flips. Το σώμα σου θα τα κάνει μόνο του όταν νιώσει το ίδιο έτοιμο. Δεν νομίζω ότι χρειάζεσαι ενόργανη, αλλά θέλουν καλά πόδια και κυρίως συντονισμό σώματος. Όπως και να έχει ΜΗΝ βιαστείς.
Ανδρέας Φού

Αποσυνδεδεμένος SKCC

• Regular Member
  • **
  • Jackie Chan... the hero
« Απάντηση #9 στις: Δεκέμβριος 11, 2011, 05:54:58 μμ »
Όντως μην βιαστεις... θα τα βγάζεις μονος σου μετα με οριμο μυαλο... παντως οταν με το καλο ξεκινησεις και το βαλεις στοχο αμα θες πανε καπου που εχει στρωματα να τα βγαλεις αφοβα εκει και μετα σε τσιμεντο...  ;)
Conditioning και Parkour!!! Πρωί, μεσημέρι, βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος Dorothea

• New Member
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
« Απάντηση #10 στις: Δεκέμβριος 14, 2011, 01:33:32 μμ »
Καλημερα.! Ακουσα οτι οι ομαδικες προπονησεις εχουν σταματησει.! Ειμαι αρχαρια αλλα ενδιαφερομαι να μαθω..Μπορειτε να με βοηθησετε.?