Αποστολέας Θέμα: Πως να προπονηθώ;  (Αναγνώστηκε 32070 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Onyxborn

• Regular Member
  • **
  • Φύλο: Άντρας
  • Wings of freedom
    • Facebook profile
Re: Πως να προπονηθώ;
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 13, 2008, 09:47:33 μμ »
Εννοεί να προπονηθείς έτσι ώστε το σώμα σου να μπορεί να ανταπεξέλθει όταν κάνεις parkour.Θα πρέπει να γυμναστείς έτσι ώστε να αποφύγεις τραυματισμούς έμμεσους και άμεσους και προβλήματα που θα παρουσιαστούν αργότερα στο σώμα σου.Αν είσαι γυμνασμένος όσο το parkour απαιτεί,τότε δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα(αρκεί βέβαια να έχεις και τεχνική και να μην κάνεις αρτσουμπαλιές!).Τη γυμναστική θα τη διαλέξεις μόνο σου.Καλό είναι να κοιτάξεις τα topic που ήδη υπάρχουν...
Προσοχή μη βιαστείς να μάθεις-κάνεις parkour γιατί θα αποκτήσεις σοβαρά προβλήματα...Το conditioning δεν πρέπει να το σταματήσεις ποτέ και φυσικά αν δεν είσαι ήδη αρκετά γυμνασμένος, καλύτερα να αφήσεις το parkour για λίγο και να αφοσιωθείς στην εκγύμναση του σώματος σου...
So train yourself really hard and you are going to give yourself a gift...
-So weak...so valnurable...
You won't make it...
-Don't tell me what i can't do!
-Then shut up and train.
These obstacles...the obstacles of life are for the strong ones.
-THEN...THEY 'RE MINE FOR THE TAKING!!!

Αποσυνδεδεμένος timrash91

• New Member
  • *
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 13, 2008, 11:18:26 μμ »
Κοίτα, σε καμιά περίπτωση δεν βιάζομαι να μάθω τα πάντα και ειδικά στο parkour επειδή δεν έχω καμιά όρεξη να πάθω τίποτα και να τρέχω στα νοσοκομεία. Θέλω να προχωρήσω με αρκετά αργά βήματα και όχι σαν μερικούς που μόλις κάνουν 1-2 προπονήσεις νομίζουν πώς είναι άσσοι. Όσον αφορά το conditioning, όπως είπες δεν θα το σταματήσω γιατί είναι ένα βασικό σημείο. Τώρα, για το αν είμαι αρκετά γυμνασμένος, δε νομίζω ότι είμαι τούμπανο αλλά ούτε και μου κρέμονται λίπη. Μάλλον θα αφοσιωθώ λίγο περισσότερο στο σώμα μου και ύστερα βλέπουμε αν θα μπω σε κανονικούς ρυθμούς. Anw guys, thx για τις πληροφορίες και τις συμβουλές!

Αποσυνδεδεμένος noxteryn

• Deadly Efficient
  • Devoted Member
  • The Japan Man
    • Floating Point
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 14, 2008, 01:02:15 πμ »
I walk the path of Entropy.

Αποσυνδεδεμένος BrokenDreams

• New Member
  • *
« Απάντηση #18 στις: Σεπτέμβριος 02, 2008, 01:39:54 πμ »
Παιδια κ γω θελω ν ασχοληθω με το παρκουρ..
Πηγαινα γυμναστηριο 7 μηνες και για τοσο λιγο χρ.διαστημα ειδα μεγαλες διαφορες στο σωμα μ..( τωρα μαλλων ξαναρχιζω,σταματησα 2-3 βδομαδες.. )
Τωρα..Λετε οτι εισαι ετοιμος σωματικα..Πως θα τ καταλαβω αυτο?  ???

Αποσυνδεδεμένος Onyxborn

• Regular Member
  • **
  • Wings of freedom
    • Facebook profile
« Απάντηση #19 στις: Σεπτέμβριος 08, 2008, 11:14:02 μμ »
Λοιπόν broken dreams έχουμε και λέμε...
Πρώτον:Αν μπορείς πες το πρόγραμμα της γυμναστικής σου εδώ και πόσες ώρες και μέρες την εβδομάδα έκανες...
Δεύτερον:Με το bodyweight training,που έχει και την πιο πολύ σημασιά, έχεις ασχοληθεί ποτέ(Push-ups,έλξεις,βυθίσεις,καθίσματα κ.τ.λ.);
Τρίτον:Απάντησε αυτά και βλέπουμε τι άλλο.
Κάθε παρατήρηση δεκτή.
-So weak...so valnurable...
You won't make it...
-Don't tell me what i can't do!
-Then shut up and train.
These obstacles...the obstacles of life are for the strong ones.
-THEN...THEY 'RE MINE FOR THE TAKING!!!

Αποσυνδεδεμένος Erebos

• Regular Member
  • **
  • Bailmaster
    • Facebook profile
« Απάντηση #20 στις: Σεπτέμβριος 09, 2008, 01:23:39 πμ »
Με το bodyweight training, που έχει και την πιο πολλή σημασία, έχεις ασχοληθεί ποτέ; (Push-ups,έλξεις,βυθίσεις,καθίσματα κ.τ.λ.)

'nuff said.
Knowing is not enough, we must apply. Willing is not enough, we must do.
Bruce Lee

Αποσυνδεδεμένος KoLoKazZ

• New Member
  • *
  • Parkouraki... 0.-
« Απάντηση #21 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 03:09:36 μμ »
Ρε παιδια, εγω ειμαι σχεδον ενα χρονο στο ''club'' του παρκουρ, και κανω αρκετα καλα για την ηλικια μου αλλα εχω ενα προβλημα. Μενω στην κερκυρα και ειμαι σχεδον, ή μαλλον ο μονος που κανει παρκουρ και συνηθως μου αρεσει να προπονουμαι με παρεα. Θελω να βρω μια λυση σε αυτο το προβλημα... οποιος μπορει να με βοηθησει στο να ξεπερασω αυτο το προβλημα ειναι καλοδεχουμενος...

Αποσυνδεδεμένος Kostis

• Moderator
  • God of the Universe....And modest too
« Απάντηση #22 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 07:48:15 μμ »
Τι θα πει καλός;

Μπορείς να πάρεις μια πλαστική κούκλα να την κολλήσεις σ ένα κάγκελο να κάνει balance και να φαντάζεσαι οτι είναι ζωντανή και μιλάτε.

Επίσης υπάρχουν και οι φανταστικοί φίλοι.Εγώ είχα τον Γκουντουλούν όταν ήμουν 2 χρονών.

Αποσυνδεδεμένος bilakispa

• Agent Smith
  • Regular Member
  • **
    • Bilakispa's youtube channel
« Απάντηση #23 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 08:05:14 μμ »
Το πρόβλημα είναι ψυχολογικό. Μάλλον το λες αυτό γιατί "ντρέπεσαι" ή νιώθεις άβολα μόνος σου να κάνεις προπόνηση. Αυτό πρέπει να το λύσεις μόνος δεν χρειάζεται να σου πούμε εμείς τίποτα.

Παράθεση
Επίσης υπάρχουν και οι φανταστικοί φίλοι.Εγώ είχα τον Γκουντουλούν όταν ήμουν 2 χρονών.
Φανταστικοί φίλοι?? Τι του λες του παιδιού ρε σε έχουν φάει τα Αμερικάνικα σίριαλ (τύπου smallville). Αγνοήσε αυτό που είπε, αυτό είναι για τους Αμερικάνους και τους τρελούς. Ακους εκεί, φανταστικοί φίλοι, δεν πάω καλύτερα στο Δαφνί για προπόνηση...
Roflmao, και παντοτινά γαμάω!

Αποσυνδεδεμένος KoLoKazZ

• New Member
  • *
  • Parkouraki... 0.-
« Απάντηση #24 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 12:21:28 μμ »
εχετε δικιο... thanks για το χρονο σας!  :)

Αποσυνδεδεμένος ToPaxyGourouni

• Φιλοσοφος
  • Moderator
  • Χοιρινός φίλος!
« Απάντηση #25 στις: Σεπτέμβριος 16, 2008, 12:55:27 μμ »
Ποιοί φανταστικοί φίλοι ρε? -Μη τον ακούς Μπελαντόνα μου, δεν ξέρει τι λέει ο χαζός!
I have never been clever, because need it never!

Αποσυνδεδεμένος Wolf

• Regular Member
  • **
« Απάντηση #26 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 01:45:22 μμ »
Τον τελευταιο καιρο παρατηρησα οτι περνώντας καποιο εμποδιο στρεφω το κεφαλι μου προς το εμποδιο και γενικοτερα γυρο απο αυτο , για να ελενξω αν τα χερια μου θα πιαστουν σωστα στο εμποδιο και την περιοχη που θα προσγειωθω, π.χ. κανοντας Dash vault κοιταω προς τα κατο για να δω ποσο θα τεντωσω τα χερια μου ωστε να φτασω το εμποδιο , αντιθετα ο φιλος που κανει μαζι μου προπονηση προσπερναει κοιτώντας μπροστα.

Ειμαι καινουργιος οσων αφορα την τεχνη αλλα πιστευω ελεγχοντας τοσο πολυ καθε εμποδιο χανω καποια παραπανω δυναμη που θα μπορουσα να "βαλω" ωστε να βγει μακρυτερο το αλμα.Να συνεχισω τις προπονησεις ελεγχοντας καθε φορα το εμποδιο με σκοπο να συνδυασω δυναμη και ελεγχο η να αρχισω να εμπιστευομαι σιγα σιγα το σωμα μου και τις αισθησεις (προσανατολισμος) και να ασχοληθω περισσοτερο με τη δυναμη?
"We have nothing to fear but fear.......of tigers"
                                                       ~tiger attack survivor

Αποσυνδεδεμένος bilakispa

• Agent Smith
  • Regular Member
  • **
    • Bilakispa's youtube channel
« Απάντηση #27 στις: Σεπτέμβριος 17, 2008, 02:39:24 μμ »
Το "πρόβλημα" σου δεν είναι αναγκαία πρόβλημα. Μπορεί να είναι έτσι το "στιλ" σου, εκτός αν παραείναι υπερβολικό χάνοντας το flow. Αν δεν είναι πολύ σοβαρό, πιστεύω πως, θα ξεπεραστεί με την προπόνηση. Θα αποκτήσεις σιγά σιγά τον έλεγχο του σώματος σου με τον καιρό. Δεν είναι θέμα προσανατολισμού αλλά φόβου (που είναι φυσιολογικός), δεν χρειάζεσαι (απόλυτα) δύναμη. Αυτή είναι η γνώμη μου.
Roflmao, και παντοτινά γαμάω!

Αποσυνδεδεμένος Wolf

• Regular Member
  • **
« Απάντηση #28 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 08:47:06 μμ »
Για να μην κανω 10 ποστ για τις παρακατω αποριες μαζεψα αρκετες για να εχετε να απαντατε:
1.Υπαρχει καποιος ιδιαίτερος τροπος για να μην χτυπαει ο γοφος σου οταν κανεις roll? Καποιο ιδιαίτερο trick?
Στο tutorial του site αναφερει να κρατας το σωμα σου σε σχημα αυγου σφηγκωντας τους κοιλιακους σου.
Πιστευω πως κραταω το σωμα μου σε σχημα αυγου αλλα οι κοιλιακοι πως βοηθανε? Να δοκιμασω να μαζευομαι περισσοτερο η ειναι αλλου το λαθος?

2.Βλεπω σε αρκετα site tutorials για rolls και για landings ποτε χρησιμοποιείς τι? Για μεγαλα υψη roll για μικροτερα landing?Το landing δεν ειναι πολυ επωδυνο για τα γονατα μου?

3.Στο monkey/kong vault ειναι απαραίτητο να περνανε τα ποδια μου αναμεσα απο τα χερια μου?Αν ναι ,πιο το οφελος?Γιατι πολλες φορες (συνηθως λογο φοβου) φερνω τα ποδια μου στο πλαι.

P.S.:Κανονιστε καποια προπονηση στην Πολυτεχνειουπολη στην Αθηνα για να δει και καποιος πιο εμπειρος τα λαθη μου να μην αρχισω στραβα τωρα που ειναι αρχη.
P.S.2:Και εσεις οι φιλολογοι μην ανησυχειτε θα εκδώσω το νεο ορθογραφικο λεξικο μου μεσα στο 2009.
"We have nothing to fear but fear.......of tigers"
                                                       ~tiger attack survivor

Αποσυνδεδεμένος noxteryn

• Deadly Efficient
  • Devoted Member
  • The Japan Man
    • Floating Point
« Απάντηση #29 στις: Σεπτέμβριος 26, 2008, 10:07:54 μμ »
1. Είναι αδύνατο να "γίνεις αβγό" χωρίς να σφίξεις τους κοιλιακούς σου (ακριβώς αυτή είναι η λειτουργία τους). Αλλά αν τους σφίξεις συνειδητά, μπορεί να έχεις καλύτερο αποτέλεσμα. Όσο για τους γοφούς, δοκίμασε να ρολλάρεις πιο πλάγια ή πιο κάθετα (δική σου απόφαση, ανάλογα με το προσωπικό σου στυλ), ώστε να μην ακουμπά κάτω ο γοφός. Επίσης, υπάρχει περίπτωση να μη φταίει η τροχιά, και απλώς να κοπανάς κάτω το σώμα σου, επειδή δεν κινείσαι αρκετά ομαλά. Αν ισχύει αυτό, προσπάθησε να κάνεις το roll λιγότερα βιαστικά.

2. Αν δε βιάζεσαι να πας κάπου, καλό είναι να χρησιμοποιείς roll σχεδόν πάντα (εξαίρεση αποτελούν οι εντελώς κάθετες προσγειώσεις, γιατί εκεί το roll είναι λιγάκι advanced technique). Πάντως, όντως ισχύει αυτό που λες ως ένα βαθμό, αλλά δεν παίζει ρόλο μόνο το ύψος, παίζει ρόλο και η οριζόντιά σου κίνηση. Αν, για παράδειγμα, πάρεις φόρα και πηδήξεις από ένα μπαλκόνι, είναι εξαιρετικά δύσκολο να προσγειωθείς χωρίς roll.

3. Όταν τα πόδια περνούν "ανάμεσα" από τα χέρια (το βάζω σε εισαγωγικά επειδή δεν περνούν επακριβώς ανάμεσα), μπορείς να διατηρήσεις την ορμή σου καλύτερα, και περνάς μακρύτερα εμπόδια. Επίσης, χρησιμεύει όταν θέλεις να περάσεις εμπόδιο που μοιάζει με παράθυρο. Σε γενικές γραμμές, όμως, καλύτερα είναι να περνάς με τα πόδια στο πλάι ή με άλλους, πιο απλούς, τρόπους.
I walk the path of Entropy.