Αποστολέας Θέμα: Γενική συμβουλή περί διαβάσματος  (Αναγνώστηκε 2114 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Vinnie Jones

• Regular Member
  • **
  • Φύλο: Άντρας
  • ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΧΙΠΗΣ
    • STOPfm
Γενική συμβουλή περί διαβάσματος
« στις: Ιούλιος 12, 2010, 05:33:11 μμ »
Αν και είναι καθαρά θεωρητικό το παρακάτω, δεν ταιριάζει στο κομμάτι γύρω από τη Θεωρία και τη Φιλοσοφία του parkour.

Κάτι που έχω παρατηρήσει πέρα από το parkour και σε γενικότερα πράγματα από αυτό είναι πως πάρα πολλά ταλαντούχα παιδιά υστερούν σε γνώσεις θεωρίας και από ένα σημείο και μετά αυτό εμποδίζει την ανέλιξή τους. Επειδή δε θέλω να συνεχίσω με γενικόλογα και να συσχετίζω άσχετα πράγματα με το parkour θα γίνω αμέσως πιο συγκεκριμένος.

Συζητώντας με άλλα άτομα γύρω από το parkour με σκοπό να γίνουμε καλύτεροι πάνω σε αυτό είναι πολύ πιθανό σε δύο οι τρεις λέξεις να περιέχεται μία ολόκληρη έννοια που για να περιγραφεί διαφορετικά θα χρειαστεί δύο και τρία λεπτά λόγου. Σαφώς και το να μαθαίνουμε απέξω ορολογίες τρώει χρόνο από την ουσία της προπόνησης αλλά καλό θα ήταν να ξέρουμε που μπορούμε να τις βρούμε κρατώντας κάποιο αρχείο. Για παράδειγμα, αν κάποιος μας πει "βελτιώσε το planche σου" αντί να τον κοιτάζουμε σαν εξωγήινο ζητώντας να μας εξηγήσει τι είναι αυτό, πράγμα που θα πάρει αρκετή ώρα και μιλάμε για ένα απλό planche, μπορούμε να πούμε "θα δω τι μπορώ να κάνω" και να αφιερώσουμε αυτά τα δύο-τρία λεπτά στη βελτίωση του planche μας.

Δε θα σωθούμε με αυτά τα δύο-τρία λεπτά αν όμως σε κάθε τρίτη πρόταση πρέπει να φάμε αυτό το δίλεπτο για να καταλάβουμε τι μας λένε τότε πραγματικά την βάψαμε.

Και σίγουρα η σωστή απάντηση δεν είναι "Να πας να γαμηθείς κι εσύ κι οι ορολογίες σου που έχετε ξεφτιλίσει το τελευταίο αγνό πράγμα στον κόσμο με μοναδικό σκοπό να χαντακώνετε μεγάλα ταλέντα σαν κι εμένα, ο κολλητός μου και τρεις συμμαθήτριές μου πιστεύουν πως χώνω γαμάτα και δε χρειάζομαι συμβουλές από φυτούκλες θεωρητικούρες σαν κι εσένα", ακόμη κι αν ο κολλητός σας είναι ο Seb Foucan κι εσείς όντως χώνετε γαμάτα. Πάντα υπάρχει δυνατότητα βελτίωσης.

Απλά σκεφτείτε πόσο σκατά θα ήταν η ζωή μας αν μετά από κάθε προπόνηση πίναμε νερό, φυσικό χυμό πορτοκαλιού, διοξείδιο του άνθρακα, ζάχαρη, κυκλαμικό νάτριο, ασπαρτάμη, ακετοσουλφαμικό κάλιο, ζαχαρίνη, αρωματικές ουσίες πορτοκαλιού, βιταμίνη C, κιτρικό οξύ, Β καροτίνη, σορβικό κάλιο και βενζοϊκό νάτριο αντί για μία απλή πορτοκαλάδα.

Ξανά σε γενικά πλαίσια, όποιος θέλει να γίνεται συνεχώς καλύτερος με γρήγορους ρυθμούς μπορεί αντί να πειραματίζεται να μαθαίνει πως να μιλάει σύντομα για το αντικείμενό του και να ζητάει συμβουλές.

Και να φανταστεί κανείς ότι παλιά έλεγες καλά αστεία :(

Αποσυνδεδεμένος Wolf

• Regular Member
  • **
Re: Γενική συμβουλή περί διαβάσματος
« Απάντηση #1 στις: Ιούλιος 12, 2010, 09:40:57 μμ »
Θα διαφωνήσω.
Δε βρίσκω το λόγο κάποιος να κάτσει να μάθει μια λίστα από ορολογίες έτσι ώστε να μιλαει πιο γρήγορα .Η ορολογίες θα έρθουν με τον καιρό τους .Ειδικά στο παρκουρ και τη γυμναστική όπου η παραλλαγές κινήσεων/ασκήσεων  και τα ονόματα τους δίνουν και παίρνουν .

Και ας μην υπερβάλουμε , αν δε μιλάμε για ανάπτυξη ιδεών και βαθυστόχαστων θεωριών, πολύ σπάνια πρόκειται να σπαταλήσουμε παραπάνω από 30sec-1 min για να εξηγήσουμε σχεδόν οτιδήποτε.
"We have nothing to fear but fear.......of tigers"
                                                       ~tiger attack survivor

Αποσυνδεδεμένος helldiver7

• New Member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Ιούλιος 13, 2010, 03:15:34 μμ »
Σε κάθε τρίτη πρόταση, χρησιμοποίησε τα δυο τρία λεπτά για να του την δείξεις (την κίνηση).
Έτσι δεν πάνε αυτά χαμένα (τα λεπτά) και αν χρειαστεί πάνω από δυο τρεις φορές για να καταλάβει βρες κάποιον άλλον να κάνετε προπόνηση παρέα, γιατί ο χαμένος χρόνος θα είναι μάλλον ένα από τα μικρότερα προβλήματά σου.

Αν καταλάβει, μετά βαφτίστε το όπως γουστάρετε. Τι "planche" τι "νουνι"...
Για φαντάσου, αντί να λες "Μλκα, το planche που έβγαλα ήταν γαμάτο" να λες...

Και οι traceurs δίπλα θα σε κοιτάζουν με απορία... >:D

• Regular Member
  • **
  • ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΧΙΠΗΣ
    • STOPfm
« Απάντηση #3 στις: Ιούλιος 13, 2010, 04:11:24 μμ »
Η ορολογίες θα έρθουν με τον καιρό τους .
Απέξω ναι, αλλά να μπορείς τουλάχιστον να ξέρεις που θα βρίσκεται αυτή η λίστα. Αντί να ξέρεις δέκα τηλεφωνικούς αριθμούς απέξω σαν τη γιαγιά μου μπορείς να μην ξέρεις κανέναν αλλά να γνωρίζεις πάντα που βρίσκεται ο κατάλογος.

Σε κάθε τρίτη πρόταση, χρησιμοποίησε τα δυο τρία λεπτά για να του την δείξεις (την κίνηση).
Μα δεν κάνω parkour εγώ στην προκειμένη περίπτωση, εγώ απλά του λέω τι να βελτιώσει. Εγώ ας πούμε πως είμαι βετεράνος σε αναπηρικό καροτσάκι αλλά βοηθάω τους νέους! Άσε που αν εγώ του δείξω την κίνηση και υστερώ σε κάποιο άλλο κομμάτι ουσιαστικά δεν του δείχνω αυτό που θέλω να κάνει αλλά του λέω "υιοθέτησε το λάθος μου και το σωστό μου ταυτόχρονα"

• New Member
  • *
« Απάντηση #4 στις: Ιούλιος 13, 2010, 05:06:12 μμ »
Ναι, αλλά δεν είσαι, γιατί αν ήσουν vet σε whchair εγώ θα μπορούσα να ήμουν ο νόθος γιος του μαύρου νίντζα και να μπορούσα να αιωρήθω με την σκέψη και το parkour να μου ήταν kid's play. Αλλά δυστυχώς...

Και αν φοβάσαι μήπως του δείξεις κάτι λάθος μην του το δείξεις καθόλου...

Και αν σκόπευες να κάνεις αυτό το thread σε σοβαρούς τόνους και στο χαλάω πες το μου να σκάσω τώρα γτ μετά δν θα σταματάω...

Α, και τις ορολογίες μπορείς να τις γράψεις στο κινητό σου. Βολικό καθώς το έχεις πάντα μαζί σου.
...
Charis
Chat, Saut de
Christianna
Christos
...
and the beat goes on

• Regular Member
  • **
  • ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΧΙΠΗΣ
    • STOPfm
« Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 13, 2010, 05:24:46 μμ »
Και αν φοβάσαι μήπως του δείξεις κάτι λάθος μην του το δείξεις καθόλου...
Αν εγώ σε μία κίνηση κάνω λάθος στην τοποθέτηση των χεριών και ο φίλος μου κάνει λάθος στην προσγείωση δεν είναι σωστό να του πω "προσγειώσου καλύτερα" κι εκείνος να μου πει "δούλεψε τα χέρια σου"; Θα μπορούσα να είμαι τραυματισμένος σε σημείο που να απείχα για ένα μήνα από το parkour.

Και αν σκόπευες να κάνεις αυτό το thread σε σοβαρούς τόνους και στο χαλάω πες το μου να σκάσω τώρα γτ μετά δν θα σταματάω...
Εφόσον έχεις να πεις κάτι δε με ενδιαφέρει πόσο χιούμορ χρησιμοποιείς για να το πεις, όσο κι αν με παίρνουν τα γέλια καταλαβαίνω το point σου. Κι εγώ είπα τη λαλακία με την πορτοκαλάδα στην αρχή. Αυτό που είπες για το κινητό λχ, τα gifs από τα tutorial του parkour.gr είναι μια χαρά για να τα έχεις στο κινητό σου με την κατάλληλη ονομασία.

• New Member
  • *
« Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 13, 2010, 05:34:59 μμ »
Παρατηρώ ότι αυτή σου η δήλωση με βρίσκει πλήρως σύμφωνο.

Πράγμα που σημαίνει ότι έχουμε ξεφύγει εκ του θέματος, το οποίο πραγματευόταν την ορολογία του Parkour και την χρήση ή/και αποστήθισή της. Στο τελευταίο με βρίσκεις διάφωνο. Αν και είμαι σίγουρος ότι δεν είναι valid λέξη, το spell check δεν μου δουλεύει για να το διαπιστώσω.

Πρέπει να μου πεις πως κάνεις quote...