Αποστολέας Θέμα: Ασκήσεις Ενδυνάμωσης και Εκγύμνασης για Αρχάριους που ξεκινούν τώρα το Parkour  (Αναγνώστηκε 4905 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος livho

• New Member
  • *
  • Φύλο: Άντρας
Guys please γράψτε εδώ ποιες ασκήσεις πιστεύετε ότι είναι κατάλληλες για ενδυνάμωση και εκγύμναση στο parkour γιατί έχω ψάξει σχεδόν όλο το forum και άκρη δεν έχω βγάλει... Σε κάθε περίπτωση που έχω εξετάσει κάποιος κάνει αυτήν την ερώτηση και του απαντάτε να κοιτάξει στο υπόλοιπο forum γιατί η ερώτησή του έχει απαντηθεί... Ε λοιπόν ας συγκεκριμενοποιήσουμε τα πράγματα και ας γράψει ο καθένας ποιες ασκήσεις ήταν οι καλύτερες για αυτόν όταν ξεκίνησε και πιστεύει ότι θα δουλέψουν και για τους υπόλοιπους... Πιστεύω πως θα είναι πιο λειτουργικός αυτός ο τρόπος και έτσι θα εξυπηρετηθούν και πολλοί άλλοι εκτός από εμένα καθώς ακόμη και αν όντως έχουν δοθεί αυτές οι απαντήσεις σε άλλα topic, τώρα θα είναι ομαδοποιημένες και δεν θα χρειάζεται κανείς να ψάχνει και να ψάχνει και να ψάχνει... Ευχαριστώ προκαταβολικα... :)

Αποσυνδεδεμένος Kots

• Parkour.gr
  • Moderator
Γεια σου livho, καλώς ήρθες στο forum και καλή αρχή στις προπονήσεις σου στο parkour.
Πολύ ωραίο το θέμα που ξεκίνησες για να συζητήσουμε.
Σου παραθέτω 2 βιντεάκια που έχω φτιάξει με δικές μου ιδέες για το πως κάνουμε εμείς προπόνηση με ασκήσεις που έχουν δουλέψει για μένα αλλά και τις βρίσκουμε
και διασκεδαστικές καθώς τις εκτελούμε.

http://www.youtube.com/watch?v=oVOm5NejfPA

http://www.youtube.com/watch?v=Mguh7xdwi6c

Φυσικά κάθε άτομο έχει τις δικές του ανάγκες και διαφορετικό επίπεδο από τους άλλους οπότε μην προσπαθήσεις απλά να αντιγράψεις ότι κάνουν οι άλλοι φτιάξε το δικό σου πρόγραμμα.
Δεν γνωρίζω πιο είναι το επίπεδο σου αλλά εφόσον λες ότι είσαι αρχάριος καλά θα ήταν για αρχή να αποφύγεις ασκήσεις όπως τα βαθιά καθίσματα στο ένα πόδι και κάμψεις με παλαμάκια ή από κατακόρυφο.
Μπορείς για αρχή να βάλεις κάποιους στόχους πριν αρχίσεις να περνάς σε πιο περίπλοκες κινήσεις και κίνηση parkour, να κτίσεις πρώτα το σώμα σου.
Βάλε κάποιους στόχους όπως το να μπορείς να βγάλεις:
30 κάμψεις
10 έλξεις
40 βαθειά καθίσματα
45 λεπτά τρέξιμο αντοχή
100 μέτρα τρέξιμο σε λιγότερο από 15 δευτερόλεπτα
1 μέτρο επιτόπιο άλμα εις ύψος (Box Jump)
2 μέτρα επιτόπιο άλμα εις μήκος

ΠΡΟΣΟΧΗ μην προσπαθήσεις από την πρώτη μέρα να πετύχεις τους στόχους να ξεκινήσεις ΣΤΑΔΙΑΚΑ ας κάνεις έστω και ΜΙΑ κάμψη, δεν πειράζει, το σημαντικό είναι να ασχολήσε και να γνωρίζεις το σώμα σου.

Καλή αρχή και ότι άλλη απορία έχεις πες το μας εδώ στο forum να το συζητήσουμε.
If you think you are good enough, you have just started your decline.

Αποσυνδεδεμένος MaXniaS

• New Member
  • *
  • Φύλο: Άντρας
  • Heart of a lion,body of a monkey.
Βάλε κάποιους στόχους όπως το να μπορείς να βγάλεις:
30 κάμψεις
10 έλξεις
40 βαθειά καθίσματα
45 λεπτά τρέξιμο αντοχή
100 μέτρα τρέξιμο σε λιγότερο από 15 δευτερόλεπτα
1 μέτρο επιτόπιο άλμα εις ύψος (Box Jump)
2 μέτρα επιτόπιο άλμα εις μήκος

ΠΡΟΣΟΧΗ μην προσπαθήσεις από την πρώτη μέρα να πετύχεις τους στόχους να ξεκινήσεις ΣΤΑΔΙΑΚΑ ας κάνεις έστω και ΜΙΑ κάμψη, δεν πειράζει, το σημαντικό είναι να ασχολήσε και να γνωρίζεις το σώμα σου.
maximum respect kots! μπράβο,και γενικώς οι Ιδαίες σου για αρχαρίους είναι κορυφαίες