Αποστολέας Θέμα: Nέες τεχνικές  (Αναγνώστηκε 2494 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος parkour123

• New Member
  • *
  • Φύλο: Άντρας
    • Uppercore Parkour
Nέες τεχνικές
« στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 01:27:47 πμ »
Καλησπερα σας παιδια.Το ονομα μου ειναι θανος και ειμαι 14 χρονων.Ασχολουμαι με το παρκουρ εδω και 1-2 χρονια τωρα και εχω αποκτησει καποιες βασεις.Βεβαια προπονηθηκα αρκετα καλα στην κατασκηνωση ΣΚΟΥΡΑς η οποια φετος αρχισε να διδασκει και παρκουρ.Προσπαθω να βγαλω μερικες εχνικες και τις καταφερνω καλα.Μεχρι ενα σημειο ομως.Απο εκει και περα φοβαμαι να κανω μερικες τεχνικες(frontflip,backflip)για τις οποιες φοβαμαι και ειναι και λογικο.Οποτε εχω κολλησει εδω και κατι μηνες και κανω τα ιδια και τα ιδια.Δυστυχως στο μερος το οποιο μενω (Νεα Μουδανια Χαλκιδικης) δεν υπαρχουν ουτε γυμναστηρια για ενοργανη ωστε να αποκτησω καποιες καλες βασεις,μονο υπαρχουν μερικα μερη για παρκουρ τα οποια τα εχω φαει στην μαπα εδω και 2 χρονια.Δεν ξερω τι να κανω.Εχω δοκιμασει να δω tutorials απο το internet για νεα κολπα,μερικα βοηθησαν μερικα οχι.Ισως εσεις εχετε μια λυση στο προβλημα μου και ανυπομονω να την ακουσω.Ευχαριστω ;)

Αποσυνδεδεμένος pktroll

• New Member
  • *
  • 1 thing 2 say: 3run 4 ever
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=1479717501
Re: Nέες τεχνικές
« Απάντηση #1 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 09:19:00 μμ »
Μία λύση είναι να κάνεις προπόνηση με άλλα άτομα που είναι αρκετά προχωρημένοι στο παρκούρ, που ενδεχομένως να μπορούνε να σε βοηθήσουνε και να σου δείξουνε τις τεχνικές που θες. Πολλοί έχουνε μάθει διάφορα έτσι.
1 thing 2 say: 3run 4 ever.

Αποσυνδεδεμένος Sinn

• Regular Member
  • **
« Απάντηση #2 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 09:22:57 μμ »
FLIPZ R NOT necessarilly PARKOUR!!!!1one

Αποσυνδεδεμένος alt10

• The Bad Admin
  • Moderator
« Απάντηση #3 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 09:36:30 μμ »
FLIPZ R NOT necessarilly PARKOUR!!!!1one
O poor God ποτε θα το καταλαβουν...:P Sinn ελα για καμοια προπ αντε τι ετσι.... O0 O0
Parkour is sth like Souperman... :D Alex Vault...

• New Member
  • *
    • Uppercore Parkour
« Απάντηση #4 στις: Σεπτέμβριος 02, 2011, 10:18:58 μμ »
ok παιδιά σας ευχαριστώ.Πάντως στην περιοχή μου δεν υπάρχει σχεδόν κανένα άτομο που να κανει παρκουρ αλλα αυτοι οι λιγοι που υπαρχουν ειναι πιο αρχαριοι απο μενα,οποτε...Χαχα το ξερω πως τα flips δεν ειναι παρκουρ αλλα καλο θα ηταν να ηξερα κανα'δυο :)

Αποσυνδεδεμένος emilboy

• Moderator
« Απάντηση #5 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 11:58:51 πμ »
...αλλα καλο θα ηταν να ηξερα κανα'δυο :)

Γιατί?

• New Member
  • *
    • Uppercore Parkour
« Απάντηση #6 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 12:28:17 μμ »
επειδη για να σοβαρολογω μου αρεσει και το freerunning.Και επειδη παντα ηθελα να μαθω ενα frontflip :)

Αποσυνδεδεμένος pktroll

• New Member
  • *
  • 1 thing 2 say: 3run 4 ever
    • http://www.facebook.com/profile.php?id=1479717501
« Απάντηση #7 στις: Σεπτέμβριος 03, 2011, 02:26:20 μμ »
Υπάρχει ένα γυμναστήριο parkour στην νέα Πεντέλη που έχει διάφορα στρώματα και εξοπλισμό, και είναι κατάλληλο περιβάλλον να μάθεις flips με πλήρη ασφάλεια και έναν προπονητή για να σου δείξει σωστά την τεχνική και πως να γυμνάζεσαι κατάλληλα για να μάθεις περαιτέρου κόλπα. Αν και μου χει τύχει να δω άτομο να βγάζει frontflip σε 1 μέρα και backflip σε 1 βδομάδα, ήταν αρκετά προχωρημένος αθλητής στίβου και είχε τρελό έλεγχο του σώματος του και δεν φοβόταν τίποτα, για αυτό δύσκολο να ξανατύχει τέτοια περίπτωση, αλλά όχι απίθανο. Αν θες να σου δώσω λεπτομέρειες, έχεις facebook ή msn?
1 thing 2 say: 3run 4 ever.

• New Member
  • *
    • Uppercore Parkour
« Απάντηση #8 στις: Σεπτέμβριος 05, 2011, 12:42:13 μμ »
πρώτα από όλα σε ευχαριστώ πολύ!πάνω κάτω ξέρω την τεχνική του frontflip και το βγάζω κουτσά στραβά στο κρεβάτι μου.χαχα.Εχω και facebook kai msn.Θα στα στείλω με pm και τα 2! :D