Αποστολέας Θέμα: Ερώτηση  (Αναγνώστηκε 6759 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος dima.

• New Member
  • *
  • Φύλο: Άντρας
Ερώτηση
« στις: Αύγουστος 23, 2012, 06:28:59 μμ »
Λοιπόν παιδιά είμαι από Ξάνθη είμαι μόνο 11 χρονών και έχω 1.60 ύψος. Ασχολούμε λίγο με το parkour. Συνήθως με την παρέα μου πάμε 1 γυμνάσιο και ανεβαίνουμε κεραμίδια. Το μεγαλύτερο ύψος που έχω πηδήξει και έσκασα με τα πόδια λιγύζοντάς τα είναι γύρω στα 5 με 6 μέτρα. Καλό είναι το ύψος μέχρι την ηλικία μου? ;D

Tα greeklish απαγορεύονται γι' αυτό γράφε με ελληνικούς χαρακτήρες.

Αποσυνδεδεμένος GL

• New Member
  • *
Re: Erotisi
« Απάντηση #1 στις: Αύγουστος 23, 2012, 11:24:17 μμ »
Λοιπόν... Από που να ξεκινήσω δεν ξέρω... Parkour καταρχήν δεν είναι ανεβαίνω στα κεραμίδια και πηδάω από 5 μέτρα ύψος. Καλύτερα να διαβάσεις κανένα post στο forum για να ενημερωθείς γιατί από ότι κατάλαβα δεν ξέρεις τι ακριβός είναι. Επίσης πιστεύω ότι 11 χρονών είσαι σε ηλικία που θα ήταν καλό να κάνεις ενδυνάμωση και να αρχίσεις αργότερα το parkour. Και τέλος ΜΗΝ πηδάς από τα 5 μέτρα ιδικά τώρα που είσαι και στην ανάπτυξη γιατί θα πάθεις τίποτα στα γόνατα και στη μέση αν δεν σπάσεις κανένα πόδι.
Α και γράφε καλύτερα στα Ελληνικά  ;)

Αποσυνδεδεμένος dima.

• New Member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Αύγουστος 24, 2012, 01:16:11 μμ »
Λοιπόν... Από που να ξεκινήσω δεν ξέρω... Parkour καταρχήν δεν είναι ανεβαίνω στα κεραμίδια και πηδάω από 5 μέτρα ύψος. Καλύτερα να διαβάσεις κανένα post στο forum για να ενημερωθείς γιατί από ότι κατάλαβα δεν ξέρεις τι ακριβός είναι. Επίσης πιστεύω ότι 11 χρονών είσαι σε ηλικία που θα ήταν καλό να κάνεις ενδυνάμωση και να αρχίσεις αργότερα το parkour. Και τέλος ΜΗΝ πηδάς από τα 5 μέτρα ιδικά τώρα που είσαι και στην ανάπτυξη γιατί θα πάθεις τίποτα στα γόνατα και στη μέση αν δεν σπάσεις κανένα πόδι.
Α και γράφε καλύτερα στα Ελληνικά  ;)

Φίλε μου κατάλαβες λάθος. Ξέρω τι είναι parkour απλά ανέφερα μόνο αυτό. Για να ανέβεις εκεί πάνω πρέπει να σκαρφαλώσεις και να φτάσεις σε ύψος 15 μέτρων. Έχω διαβάσει ό,τι υπάρχει σχετικά με το parkour σε αυτό το site. Μπορώ να πηδάω τοιχάκια με πολλούς διαφορετικούς τρόπους και θα συνεχίσω να γράφω greeklish. Ελπίζω να σε κάλυψα. :)

Αποσυνδεδεμένος SKCC

• Regular Member
  • **
  • Jackie Chan... the hero
« Απάντηση #3 στις: Αύγουστος 24, 2012, 01:29:45 μμ »
Δεν ακούει κ' όλας :P

Άκου τι σου λένε οι έμπειροι γιατί χωρίς συμβουλές δεν πας πουθενά.
Conditioning και Parkour!!! Πρωί, μεσημέρι, βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος dima.

• New Member
  • *
« Απάντηση #4 στις: Αύγουστος 24, 2012, 01:43:32 μμ »
Δεν ακούει κ' όλας :P

Άκου τι σου λένε οι έμπειροι γιατί χωρίς συμβουλές δεν πας πουθενά.

Γιατί εσύ είσαι έμπειρος? Όσο για την γυμναστική κάνω συνέχεια ασκήσεις κιλιακών και έχω κοιλιακούς, κάνω βαράκια, κάνω μονόζυγο (έλξεις), κάνω push ups, πήγαινα 5 χρόνια μπάλα έχω χτίσει γάμπα.... τι άλλο θες?

Αποσυνδεδεμένος GL

• New Member
  • *
« Απάντηση #5 στις: Αύγουστος 24, 2012, 01:45:54 μμ »
Ναι... Καταρχήν τα greeklish απαγορεύονται. Και τώρα όσο για τις τεχνικές που μου λες ότι κάνεις αν δεν τις δω δεν μπορώ να σου πω αν κάνεις κάτι σωστά η λάθος και ακόμα δεν έχει και πολύ σημασία με πόσους τρόπους μπορείς να "πηδήξεις" από ένα τοίχο όσο αυτό που κάνεις να είναι σωστό γιατί αν κάνεις πολλά και είναι λάθος δεν έχει κανένα απολύτως νόημα  ;)

Αποσυνδεδεμένος dima.

• New Member
  • *
« Απάντηση #6 στις: Αύγουστος 24, 2012, 01:49:33 μμ »
Ναι... Καταρχήν τα greeklish απαγορεύονται. Και τώρα όσο για τις τεχνικές που μου λες ότι κάνεις αν δεν τις δω δεν μπορώ να σου πω αν κάνεις κάτι σωστά η λάθος και ακόμα δεν έχει και πολύ σημασία με πόσους τρόπους μπορείς να "πηδήξεις" από ένα τοίχο όσο αυτό που κάνεις να είναι σωστό γιατί αν κάνεις πολλά και είναι λάθος δεν έχει κανένα απολύτως νόημα  ;)

Δεν είναι λάθος γιατί βλέπω πολλά βιντεάκια σχετικά με αυτό και έχω φίλο μου είναι πιο έμπειρος από 'μενα και μου λέει και τα διορθώνω όταν κάνω κάτι λάθος.

Αποσυνδεδεμένος GL

• New Member
  • *
« Απάντηση #7 στις: Αύγουστος 24, 2012, 01:56:24 μμ »
Οταν μπορεσεις κανε κανενα video και ανεβασε το να σου πουμε και εμεις  ;)

Αποσυνδεδεμένος dima.

• New Member
  • *
« Απάντηση #8 στις: Αύγουστος 24, 2012, 02:02:05 μμ »
Οταν μπορεσεις κανε κανενα video και ανεβασε το να σου πουμε και εμεις  ;)

οκ, οταν μαζευτουμε ολη η παρεα μου θα κανω

Αποσυνδεδεμένος SKCC

• Regular Member
  • **
  • Jackie Chan... the hero
« Απάντηση #9 στις: Αύγουστος 25, 2012, 10:18:48 πμ »
11 χρονών έχει χτίσει γάμπα.... ακόμα πολύ μικρός είσαι κάνε σοβαρό conditioning και μετά άρχισε να εκτελείς σιγά σιγά τεχνικές. 2 χρόνια conditioning έκανα πριν αρχίσω το parkour ώστε να είναι έτοιμο το σώμα μου να αντιμετωπίσει σε καποιο βαθμό τις δυσκολίες του. Μην βιάζεσαι όλα θα γίνουν αρκεί να δουλέψεις  ;)
Conditioning και Parkour!!! Πρωί, μεσημέρι, βράδυ.

Αποσυνδεδεμένος emilboy

• Moderator
Re: Ερώτηση
« Απάντηση #10 στις: Αύγουστος 25, 2012, 06:30:41 μμ »
Seriously, κάτσε διάβασε αυτά τα 2 για αρχη:
Όσον αφορά τα άλματα από τα 5 μέτρα, κτλ. το σώμα σου ΔΕΝ αντέχει τη δύναμη που δέχεται όταν πέφτεις στο έδαφος από τα 5 μέτρα. Πρέπει να κάνεις χρόνια ενδυνάμωση, κυρίως για τα πόδια (squats, deadlifts, κτλ.), και να έχεις και την τεχνική κατάρτηση για τις προσγειώσεις. Αν συνεχίσεις έτσι τα γονατά σου και όχι μόνο δε θα αποφύγουν το χειρουργείο. Οπότε άφησε στην άκρη εκφράσεις του τύπου "εχω κάτι φίλους που μου λενε ta CpaC meGalE, είμαι γαμάτος πέφτω απο τα 5 μετρα" και σοβαρεψου.

Αποσυνδεδεμένος dima.

• New Member
  • *
« Απάντηση #11 στις: Αύγουστος 26, 2012, 05:07:48 μμ »
Seriously, κάτσε διάβασε αυτά τα 2 για αρχη:
Όσον αφορά τα άλματα από τα 5 μέτρα, κτλ. το σώμα σου ΔΕΝ αντέχει τη δύναμη που δέχεται όταν πέφτεις στο έδαφος από τα 5 μέτρα. Πρέπει να κάνεις χρόνια ενδυνάμωση, κυρίως για τα πόδια (squats, deadlifts, κτλ.), και να έχεις και την τεχνική κατάρτηση για τις προσγειώσεις. Αν συνεχίσεις έτσι τα γονατά σου και όχι μόνο δε θα αποφύγουν το χειρουργείο. Οπότε άφησε στην άκρη εκφράσεις του τύπου "εχω κάτι φίλους που μου λενε ta CpaC meGalE, είμαι γαμάτος πέφτω απο τα 5 μετρα" και σοβαρεψου.

πιος σου ειπε οτι ετσι μου λενε εμενα οι φιλοι μου?

Αποσυνδεδεμένος emilboy

• Moderator
« Απάντηση #12 στις: Αύγουστος 26, 2012, 05:34:17 μμ »
Well, αμα σου ελεγαν οτι το να πεφτεις απο τα 5 μετρα και να σκαρφαλωνεις 15 μετρα ειναι επικινδυνο τοσο επειδη εισαι μικρος οσο και επειδη εισαι αδυναμος για τετοια jumps, δε θα σε ενθαρρυναν να συνεχισεις να το κανεις και να το κοκορευεσαι στο forum.
(Αυτα τα post ειναι εκτος θεματος, οποτε ο,τι αλλο post κανεις και ειναι εκτος θεματος θα διαγραφεται.)

Αποσυνδεδεμένος dima.

• New Member
  • *
« Απάντηση #13 στις: Αύγουστος 27, 2012, 12:26:13 πμ »
Well, αμα σου ελεγαν οτι το να πεφτεις απο τα 5 μετρα και να σκαρφαλωνεις 15 μετρα ειναι επικινδυνο τοσο επειδη εισαι μικρος οσο και επειδη εισαι αδυναμος για τετοια jumps, δε θα σε ενθαρρυναν να συνεχισεις να το κανεις και να το κοκορευεσαι στο forum.
(Αυτα τα post ειναι εκτος θεματος, οποτε ο,τι αλλο post κανεις και ειναι εκτος θεματος θα διαγραφεται.)

Μου φενεται δεν  καταλαβαινομαστε εδω περα... τεσπα δεν ασχολουμε  :-\

Αποσυνδεδεμένος emilboy

• Moderator
« Απάντηση #14 στις: Αύγουστος 27, 2012, 11:06:59 πμ »
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι οι φιλοι σου προφανως σου λενε εκφρασεις του στυλ: "Πω πω φιλε γ@μας, γ@ματος man, κτλ.", οπότε εσυ συνεχιζεις και κανεις αυτα τα επικινδυνα πραματα. Αλλιως, αν σου ελεγαν οτι αυτα που κανεις ειναι επικινδυνα και οτι δε θα επρεπε να τα κανεις, θα τα σταματαγες.

Οπως και να 'χει τα 4 τελευταια ποστ θα διαγραφουν συντομα αφου ειναι spam. :)