Αποστολέας Θέμα: Σχολή parkour  (Αναγνώστηκε 1605 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος vanessa99beauty

• New Member
  • *
  • Φύλο: Γυναίκα
Σχολή parkour
« στις: Μάρτιος 15, 2014, 05:10:03 μμ »
Γεια σας! Είμαι κορίτσι και θα ήθελα να μάθω parkour! Όμως το πρόβλημα μου είναι ότι δεν υπάρχει σχολή ή κάτι τέτοιο στη πόλη μου.. πως θα μπορούσα να ξεκινήσω τα βασικά μονή μου?

Αποσυνδεδεμένος TasosGjunglist

• New Member
  • *
  • Φύλο: Άντρας
Απ: Σχολή parkour
« Απάντηση #1 στις: Μάρτιος 16, 2014, 12:55:42 πμ »
To καλύτερο θα ήταν, εφόσον δεν υπάρχει σχολή στην πόλη σου, να έβρισκες κάποιον έμπειρο traceur (parkour practitioner) στην περιοχή σου για να σε βοηθήσει.

Εφόσον κάνεις μόνη σου, το καλύτερο θα ήταν να επικεντρωθείς στις προσγειώσεις σου για να αποφύγεις τραυματισμούς & καταπονήσεις.

Το καλύτερο "coaching cue" στο parkour είναι: "Να είσαι όσο το δυνατόν πιο αθόρυβη γίνεται, σε ότι κι αν κάνεις".

Για αρχή θα σου πρότεινα να δεις & να δουλέψεις τις τεχνικές που αναλύει από το 1ο μέχρι το 9ο λεπτό του βίντεο...και ακόμα καλύτερα να τις εντάξεις στην προθέρμανση σου σε κάθε προπόνηση:
https://www.youtube.com/watch?v=HfGQy1i8b30

Από εκεί και πέρα, ρίξε μια καλή ματιά τριγύρω σου και δες τι θα μπορούσε να χρησιμοποιηθεί ως εμπόδιο, σκέψου πιθανούς τρόπους που θα μπορούσες να το ξεπεράσεις και δοκίμασε τους. Ξεκίνα με κάτι εύκολο και προσπάθησε κάθε φορά να το εκτελείς με ακόμη μεγαλύτερη ακρίβεια και έλεγχο. Και εννοείτε ότι θα πρέπει να αποφεύγεις τα ύψη.

Keep it fun & safe.  :)

• New Member
  • *
« Απάντηση #2 στις: Μάρτιος 16, 2014, 12:07:10 μμ »
Ευχαριστώ πολύ! Δυστυχώς δεν υπάρχει κάποιος  traceur στη περιοχή μου ή γενικά κάποιος που να ασχολείται! Εμένα όμως μου αρέσει!

Αποσυνδεδεμένος Eon

• Administrator
  • Φύλο: Άντρας
  • Founder / Developer of parkour.GR
    • stefki.com
« Απάντηση #3 στις: Μάρτιος 17, 2014, 02:21:20 πμ »
Καλησπέρα vanessa99beauty,

Δοκίμασε την τύχη σου και εδώ, στην περίπτωση που δεν έχεις κοιτάξει ήδη:
http://www.parkour.gr/community/teams-communities

Προσπάθησε να συνδυάσεις και τα δύο, προσωπική μελέτη και ρούφηγμα γνώσεων από πιο έμπειρους. Ισορρόπησε, ανάλογα το πως μαθαίνεις καλύτερα. Ιδιαίτερη προσοχή εάν δεν έχεις προηγούμενη εμπειρία με αθλητισμό ή / και είσαι πολύ μικρή. Χρειάζεσαι καλή βάση πριν ξεκινήσεις, αλλά εάν επιθυμείς να ξεκινήσεις χωρίς να έχεις γερές βάσεις, χρειάζεται τελείως διαφορετική προσέγγιση η προπόνησή σου.

Μελέτησε και τα υπόλοιπα threads, εντόπισε ερωτήσεις που θα έκανες και διάβασε προσεκτικά τις απαντήσεις. Δώσε έμφαση στις απαντήσεις και τα θέματα των μελών: noxteryn, bilakispa, ΤοΡοzKαλαμάρι, ToPaxyGourouni, Vinnie Jones, Aplex (τα τελευταία), Haris, Leftys, Ivan, Wolf, Kostis, Elanor. Ενδέχεται να ξεχνάω κάποιους, αυτούς τους εντόπισα στη λίστα με τα περισσότερα post, και θυμάμαι ότι συμμετέχουν σε πολύ ωραίες συζητήσεις και παρέχουν πολύ υλικό.

Καλές προπονήσεις!

• New Member
  • *
« Απάντηση #4 στις: Μάρτιος 17, 2014, 01:42:39 μμ »
Ευχαριστω πολυ! Με βοηθησαν αυτα που διαβασα. Ειμαι 15 ετων δε ξερω αν αυτο θεωρειται μικρη... αθλουμαι μονη μου δεν κανω καποιο αθλημα αυτο θελει διαφορετικη προπονηση?