Αποστολέας Θέμα: Παπούτσια και Ασφάλεια  (Αναγνώστηκε 8705 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος FouTraceur

• Regular Member
  • **
  • Φύλο: Άντρας
  • iMac 24" 3.06 GHz
Re: Παπούτσια και Ασφάλεια
« Απάντηση #15 στις: Ιούλιος 18, 2008, 01:00:09 μμ »
και βλεπω πολλους πρωταρηδες με παπουτσια με ισια σολα...θα τους πει κανεις να μην τα ξαναφορεσουν?
Γιατί να τους το πει???
Καλά είναι τα παπούτσια με ίσια σόλα...
 ???

χεχεχε βασικα αυτο για τις ισιες σολες το υποστηριζω κι εγω προσωπικα! γιατι μια μερα ειχα κατεβει στη θεσσαλονικη για μια δουλεια και τελικα ειπα να παω και για προπονηση, τελικα πηγα. καναμε μια κλασσικη προπονηση με ζεσταμα κλπ...αλλα τελικα ειναι πολυ πιο διαφορετικα! με την ισια σολα το ποδι μου δεν πατουσε καλα στο αλμα ακριβειας, δεν μπορουσα να τρεξω οπως τρεχω με τα σωστα παπουτσια!

ισως να ειμαι εγω ο μοναδικος :P
Practice is not enough!

Αποσυνδεδεμένος Erebos

• Regular Member
  • **
  • Bailmaster
    • Facebook profile
« Απάντηση #16 στις: Ιούλιος 18, 2008, 05:38:40 μμ »
Και τα παπούτσια που φοράτε, είτε είναι Adidas, είτε Asics, είτε New Balance, νομίζετε ότι δεν φέρουν τεχνολογικά προϊόντα R&D?? Τα ίδια ήταν τα παπούτσια πριν 20 χρόνια με σήμερα?? Μην είμαστε και αχάριστοι...
Ναι, είναι τα ίδια. Οι αερόσολες, οι αεροκυψέλες, οι αντλίες, και όλα τα σχετικά ήταν/είναι μπούρδες.

Έγραψα πουθενά για "αερόσολες, αεροκυψέλες, αντλίες"??
Μιλάς χωρίς να ξέρεις τί σόι τεχνολογία φοράς στα πόδια σου...

Τα προβλήματα είναι πολύ πιο θεμελιώδη και διαφορετικά από αυτά που επιχειρούν να εξαλείψουν οι κατασκευαστές. Τις προάλλες δοκίμασα ένα καινούριο ζευγάρι New Balance 538 γιατί αυτά που ήδη έχω πάλιωσαν, και συνειδητοποίησα όλα όσα περιγράφει το κείμενο. Απλώς αυτά που έχω είναι πατημένα, και δε φαίνεται πολύ πλέον, αλλά ναι, το παπούτσι αυτό (προσπαθώντας να "διορθώσει" το "κακό" μου βηματισμό) κάνει το πόδι μου να υπτιάζει, και μάλλον γι'αυτό είχα στραμπουλήξει τον αστράγαλό μου το καλοκαίρι του 2007, όπως θυμάστε κάποιοι (γύρισε το πέλμα μου προς τα έξω σε μια προσγείωση).

Άρα, το NB538 δεν είναι κατάλληλο για τον τύπο του ποδιού σου. Δεν φταίει το παπούτσι, ούτε η New Balance, αλλά εσύ που δεν ξέρεις τί παπούτσι πρέπει να φοράς...
Ενημερωθείτε (οι καινούριοι κυρίως) και μην κατηγορείτε τις παπουτσοβιομηχανίες, λες και θέλουν να κουτσαθείτε όλοι...
Ορίστε ένας πολύ καλός οδηγός για βρείτε τον τύπο του ποδιού σας και τον κατάλληλο τύπο παπουτσιού:

Επίσης, έχει πολύ σηκωμένη φτέρνα: Με καινούρια NB538, μπορώ να κάνω άνετα full-ROM squat χωρίς να χαθεί καθόλου η φόρμα μου!

Τα περισσότερα παπούτσια θέλουν μερικά χιλιόμετρα μέχρι να "πατηθούν" και να αποκτήσουν τη σωστή τους φόρμα (και το grip τους ειδικά κοντά στη μύτη).

Επόμενός μου στόχος είναι να αγοράσω τα All Stars και να πειραματιστώ με αυτά, σχετικά με το Parkour...

Καλές πελματιαίες απονευρωσήτιδες...

και βλεπω πολλους πρωταρηδες με παπουτσια με ισια σολα...θα τους πει κανεις να μην τα ξαναφορεσουν?
Γιατί να τους το πει???
 ???

Ναι... για weight-lifting...  :P

EVA foam compound
Μπούρδες. Ακριβώς γι'αυτά τα πράγματα μιλά το κείμενο του Siff. Το EVA foam χρησιμοποιείται στα running shoes για να απορροφά τους κραδασμούς στη φτέρνα. Με άλλα λόγια, τα παπούτσια είναι κατασκευασμένα για άτομα που δεν ξέρουν να τρέχουν.

EVA έχουν πλέον τα "καλά" παπούτσια και στο μπροστινό μέρος, δηλαδή στο ball of the foot. Σε αυτό οφείλεται η αίσθηση ελατηρίου που νιώθεις όταν τρέχεις "στις μύτες".

Με άλλα λόγια δεν έχεις ιδέα από παπούτσια και κάθεσαι και σου κάνουν πλύση εγκεφάλου οι hardcore weight-lifters που έχουν να τρέξουν από 10 χρονών...
Το squat ΔΕΝ είναι σαν την προσγείωση από μέτριο/μεγάλο ύψος, γιατί στο squat δεν υπάρχει κρούση του πέλματος με το έδαφος. Άρα, άλλα παπούτσια είναι κατάλληλα στο squat, και άλλα στο τρέξιμο και στα sauts de font.
Knowing is not enough, we must apply. Willing is not enough, we must do.
Bruce Lee

Αποσυνδεδεμένος noxteryn

• Deadly Efficient
  • Devoted Member
  • The Japan Man
    • Floating Point
« Απάντηση #17 στις: Ιούλιος 18, 2008, 08:39:33 μμ »
Erebos, θα σου συνιστούσα να μην είσαι τόσο απόλυτος όταν δε γνωρίζεις τι λες, γιατί επηρεάζεις αρνητικά τα υπόλοιπα άτομα του forum, που επίσης δε γνωρίζουν. Όπως σου έχω πει αρκετές φορές, σταμάτα να βγάζεις πράγματα από τον κώλο σου.

Έγραψα πουθενά για "αερόσολες, αεροκυψέλες, αντλίες"??
Όχι, έγραψες μόνο για το EVA foam, το οποίο έχει να κάνει με cushioning, ένα θέμα που έχει καλύψει πλήρως ο Siff.

Τα περισσότερα παπούτσια θέλουν μερικά χιλιόμετρα μέχρι να "πατηθούν" και να αποκτήσουν τη σωστή τους φόρμα (και το grip τους ειδικά κοντά στη μύτη).
Μύθος. Πρόκειται για ψευδαίσθηση. Απλώς φθείρεται η so-called "τεχνολογία" του παπουτσιού, και τρέχεις χωρίς τα "βοηθήματα" που υποτίθεται ότι σου προσφέρει.

Καλές πελματιαίες απονευρωσήτιδες...
Όπως θα έλεγε και ο Ken: "LOL"

Ναι... για weight-lifting...  :P
Και για sprinting.
Και για vertical leap.
Και για broad jump.
Και για long jump.
Και για hammer-throw.
 :P

EVA έχουν πλέον τα "καλά" παπούτσια και στο μπροστινό μέρος, δηλαδή στο ball of the foot. Σε αυτό οφείλεται η αίσθηση ελατηρίου που νιώθεις όταν τρέχεις "στις μύτες".
"καλά" = €200?
Αλλά πέραν τούτου, αυτή η αίσθηση ελατηρίου που αναφέρεις δεν είναι καθόλου, μα καθόλου, θεμιτή, ούτε στο τρέξιμο, αλλά ούτε στο Parkour.

Με άλλα λόγια δεν έχεις ιδέα από παπούτσια και κάθεσαι και σου κάνουν πλύση εγκεφάλου οι hardcore weight-lifters που έχουν να τρέξουν από 10 χρονών...
Ελπίζω να γνωρίζεις πως οι weight-lifters είναι αποδεδειγμένα οι καλύτεροι sprinters μετά τους sprinters. Λύπαμαι που σου το λέω, αλλά εσύ είσαι αυτός που έχει υποστεί πλύση εγκεφάλου. Εγώ μελετώ τους πιο γαμάτους sports experts της ανθρώπινης ιστορίας, εσύ με παραπέμπεις σε fan sites.

Το squat ΔΕΝ είναι σαν την προσγείωση από μέτριο/μεγάλο ύψος, γιατί στο squat δεν υπάρχει κρούση του πέλματος με το έδαφος. Άρα, άλλα παπούτσια είναι κατάλληλα στο squat, και άλλα στο τρέξιμο και στα sauts de font.
Άσχετο. Δεν κατάλαβες καθόλου τι είπα. Όταν ανασηκώνεται η φτέρνα σου από το έδαφος, αποκτάς πιο βαθύ squat. Άρα, το γεγονός ότι με καινούρια NB538 κάνω flawless full-ROM squat, σημαίνει ότι η φτέρνα είναι υπερβολικά σηκωμένη, πράγμα που σημαίνει ότι ασκείται υπερβολική πίεση στον επιγονατιδικό τένοντα. Do not want.
Αλλά ακόμα και έτσι, ένα μαλακό παπούτσι με ανασηκωμένη φτέρνα δεν είναι ΚΑΘΟΛΟΥ καλό για shock training.
I walk the path of Entropy.

Αποσυνδεδεμένος Haris

• Regular Member
  • **
« Απάντηση #18 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 10:44:19 πμ »
Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

LOL

Τι λέτε για αυτά? Τα είχα δει και σε ένα video με pk ή fr, δεν θυμάμαι καλά. Έχουν το σχήμα του ποδιού οπότε σας δίνουν σχεδόν τον ίδιο έλεγχο που θα είχατε barefooted και παρέχουν ταυτόχρονα προστασία για να μην πατήσετε κανά γυαλί ή πρόκα στον δρόμο Δεν έχω μελετήσει το συγκεκριμένο παπούτσι οπότε μπορεί να λέω και μλκιες. Το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής είναι ότι δείχνουν γελοία. Βεβαία το design παίζει ρόλο. Εγώ στην θέση του σχεδιαστή θα έκανα μια αλλαγή στο πάνω μέρος. Θα σχεδίαζα το παπούτσι με μια μαύρη ελαστική μεμβράνη στο πάνω μέρος έτσι ώστε από πάνω να φαίνεται σαν κανονικό παπούτσι και από κάτω να είναι όπως είναι τώρα χωρίς να επηρεάζεται η ελευθερία των δάχτυλων και του πέλματος. Οπότε normal look + efficiency = cake… O0
BURN the witch.......BUUUUURN her

Αποσυνδεδεμένος Wolf

• Regular Member
  • **
« Απάντηση #19 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 03:16:31 μμ »
Ναι καπου τα ειχα δει και εγω αυτα.Οντως πρεπει να εχει καλη προσφυση σε τοιχους αλλα φενονται πολυ λεπτα.Οσο να ναι κατι κραδασμους αποροφαει η χοντρη σολα των αθλητικων παπουτσιων τρεξιματος.Α και θα δυσκολευτεις πολυ στο τρεξιμο στην αρχη, ειναι δυσκολο να τρεχεις barefoot οταν εχεις συνηθησει με τα αθλητικα.
Αλλα και εγω θα ηθελα να τα δοκιμασω  O0.
"We have nothing to fear but fear.......of tigers"
                                                       ~tiger attack survivor

Αποσυνδεδεμένος ΤοΡοzKαλαμάρι

• Όλοι με τρομάζουν
  • Local Moderators
  • Ironman.
« Απάντηση #20 στις: Δεκέμβριος 30, 2008, 03:34:44 μμ »
νομοιζω οτι αυτα τα "παπουτσια" ακολουθουν την λογικη τον παπουτσιων για αναρρηχηση (deep water soloing, boldering) σε αυτη την περιπτωση πρεπει να εχεις την καλυτερη επαφη στον βραχο.Το οτι ειναι τοσο λεπτα εξυπηρετει 2 σκοπους:α)να μπορει να εχει οσο μεγαλυτερη επαφη γινεται στα πιασηματα και β) το ποδι να μπορει να ερχεται οσο γινεται ποιο κοντα στον βραχο ετσι ωστε να μπορει να "αισθανεσαι" οσο καυτερα μπορεις το σημειο επαφης.Ο σχεδιασμος του παπουτσιου αυτο με τα ιδιομορφα δαχτυλα μαλλον θα προσφερει περισσοτερη ελευθερια κινησεων στο ποδι αρα περισσοτερες προοπτικες για στηριγματα στο βραχο. http://www.youtube.com/watch?v=jaBjPjJFjNU&feature=related(+δειτε ποσο γαματα πιανονται μονο με τις ακρες των δακτυλων)

Τωρα για το παρκουρ ειναι αλλο θεμα :) Πιστευω οτι αυτα τα παπουτσια θα φανουν χρεισημα σε καποιον με αρκετη εμπειρια πολυ καλη τεχνικη και δυνατα ποδια.Κατα την γμωμη μ δεν μπορουν να χρεισημοποιηθουν απο καποιον αρχαριο γιατι μια λαθος πτωση μπορει να του στοιχισει λογω του οτι δεν προσφερουν αντικραδασμικη προστασια.

Αποσυνδεδεμένος Erebos

• Regular Member
  • **
  • Bailmaster
    • Facebook profile
« Απάντηση #21 στις: Ιανουάριος 10, 2009, 04:34:54 πμ »
Warning: this topic has not been posted in for at least 120 days.
Unless you're sure you want to reply, please consider starting a new topic.

LOL

Τι λέτε για αυτά? Τα είχα δει και σε ένα video με pk ή fr, δεν θυμάμαι καλά. Έχουν το σχήμα του ποδιού οπότε σας δίνουν σχεδόν τον ίδιο έλεγχο που θα είχατε barefooted και παρέχουν ταυτόχρονα προστασία για να μην πατήσετε κανά γυαλί ή πρόκα στον δρόμο Δεν έχω μελετήσει το συγκεκριμένο παπούτσι οπότε μπορεί να λέω και μλκιες. Το μόνο αρνητικό μέχρι στιγμής είναι ότι δείχνουν γελοία. Βεβαία το design παίζει ρόλο. Εγώ στην θέση του σχεδιαστή θα έκανα μια αλλαγή στο πάνω μέρος. Θα σχεδίαζα το παπούτσι με μια μαύρη ελαστική μεμβράνη στο πάνω μέρος έτσι ώστε από πάνω να φαίνεται σαν κανονικό παπούτσι και από κάτω να είναι όπως είναι τώρα χωρίς να επηρεάζεται η ελευθερία των δάχτυλων και του πέλματος. Οπότε normal look + efficiency = cake… O0

Ρε Χάρη, έλεος... Πότε κατέβηκες στη Γη??...   ::)
http://www.vibramfivefingers.com/products/products_footwear.cfm

Όσο για τα θέματα durability και comfort, υπάρχει το πιο ανθεκτικό μοντέλο, KSO, με το οποίο σε μαύρο είσαι σαν ninja...  ;D

Knowing is not enough, we must apply. Willing is not enough, we must do.
Bruce Lee