μέλη
  • Σύνολο μελών: 1647
  • Latest: JohnLikos
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 12125
  • Σύνολο θεμάτων: 759
  • Online Today: 65
  • Online Ever: 539
  • (Σεπτέμβριος 17, 2013, 12:19:31 πμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 22
Total: 26
Google (3)
Baidu
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Ιούλιος 30, 2014, 08:11:14 μμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

22 επισκέπτες, 0 χρήστες

Πρόσφατα Θέματα

Πείτε το!

Last 15 Shouts:

TasosGjunglist

Ιούλιος 08, 2014, 06:33:29 μμ
!!! ;)

emilboy

Ιούλιος 05, 2014, 12:00:54 πμ
Γράψτε εδώ, αν μπαίνετε ακόμα στο forum.

Aplex

Μάιος 02, 2014, 09:11:46 μμ
fagits

heiko

Απρίλιος 27, 2014, 03:26:47 μμ
γεια σε ολους!! κανω εδω κ ενα μηνα parkour!ειμαι αρχαριος αλλα τα τελευταια 4 χρονια εχω μια καποια καλη επαφη με τη γυμναστικη λογω kick boxin.αν υπαρχει καποιος σε παρομοια

kits43

Απρίλιος 09, 2014, 02:47:51 μμ
aeooaeaoeaoea

georgegranitis

Μάρτιος 18, 2014, 12:11:14 πμ
einai kanenas mesa????

Eon

Μάρτιος 17, 2014, 01:56:40 πμ
heiko, στείλε μηνύματα στις ομάδες που βρίσκεις. Επίσης, έχουμε δημιουργήσει έναν κατάλογο με ομάδες και πληροφορίες επικοινωνίας. Μπορείς να δεις τον κατάλογο εδώ: http://www.parkour.gr/community/teams-communities

heiko

Μάρτιος 08, 2014, 10:59:54 μμ
Γεια..θελω να ξεκινησω μαθηματα parkour!εχω δει καποιες ομαδες στο fb αλλα δεν ξερω αν κανουν μαθηματα γενικα που,πως.Μπορει καποιος να βοηθησει??ευχαριστω

Eon

Φεβρουάριος 19, 2014, 02:47:27 πμ
hey

emilboy

Φεβρουάριος 12, 2014, 12:40:30 πμ
hey

lewnidas

Δεκέμβριος 02, 2013, 08:55:37 μμ
paidia eimai new basika den xerw tipote apo parkour mporei kapios na me mathoi ?

lewnidas

Δεκέμβριος 02, 2013, 08:49:31 μμ
opa o madara

Aplex

Νοέμβριος 22, 2013, 08:51:17 μμ
Hrry bb

emilboy

Οκτώβριος 14, 2013, 10:36:18 μμ
I see dead members!

pvnrt

Οκτώβριος 09, 2013, 12:12:51 μμ
Ghosts, ghosts everywhere!

Show 50 latest

Αποστολέας Θέμα: Osgood-Schlatter Disease : Συνηθες σε εφηβους  (Αναγνώστηκε 3306 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Μάξιμος

• New Member
  • *
  • Φύλο: Άντρας
  • Jyuken Hou Hake Rokoujuyon Shou!
Osgood-Schlatter Disease : Συνηθες σε εφηβους
« στις: Οκτώβριος 23, 2008, 12:54:54 μμ »
  • Publish
  • Το Osgood-Schlatter Disease ειναι μια αρκετα ενοχλητηκη παθηση του γονατου. Για την ακριβεια αυτο που παθαινεις ειναι οτι ολοι οι τενοντες του γονατου απο τα υπερβολικα τραβηγματα σιγα σιγα αποκολουνται απο το κοκαλο ...:'(
    Συμφωνα με την urban-freeflow(http://urbanfreeflow.com/deep_end/injury_profile_the_knee/index.htm):
    Πολοι νεοι freerunners υποφερουν απο αυτο. Πολλες φορες (οι ιατροι) το μπερδευουν με τενοντιτηδα και το αντιστροφο. Προκαλειται απο πιεση στον επιγονατιδικο τενοντα ο οποιος προσαρτιζει τον τρικεφαλο μυ στην μπροστηνη μερια του μηρου στο στρογγυλο εξογκωμα του οστου της κνημης, ενας κοκαλινος κομπος στην κορυφη της κνημης. Ακολουθηται απο φουσκομα(πρηξιμο το οποιο δημιουργειται απο αλατα που σισορευονται), συνεχης πιεση απο συστολη του τρικεφαλου μυ μεταφερεται μεσω του επιγονατιδικου τενοντα στο ανωριμο οστο της κνημης. Αυτο προκαλει πολλαπλα καταγματα μαζι με φλεγμονες του τενοντα , που οδηγει σε υπερβολικη αυξηση του κοκαλου δημιουργοντας ενα φανεπο πρηξιμο. Οι ασθενεις πονουν κατα τα αλματα, τις προσγειωσεις και ο πονος υπαρχει ακριβως κατω απο την κνημη.
    Λοιπον, αυτα λεει για το τραυμα μου η urban freeflow.
    Αυτο που νιωθω εγω ειναι πως καθε φορα που κλεινω το ποδι μου οι τενοντες μου κοβονται...
    Ο γιατρος μου ειπε να μην κανω τπτ για 6 μηνες και οτι αν κανω οτι μου εχει πει τοτε δεν θα εχω κανενα προβλημα στην υπολοιπη ζωη μου.
    Το θεμα ειναι πως αυτο εχει προκληθει απο κατι(δεν ξερω τι) που ειχα κανει οταν ημουν 10 περιπου χρονων!!! και αν καποιος με ρωταγε τοτε τι ειναι το παρκουρ πιθανοτατα θα ελεγα μαρκα απορηπαντικου!
    Για να μαθω τι πραγματικα ειχα πηγα σε 3 διαφορετικους γιατρους!!! και μονο ο ενας ηξερε το προβλημα μου!!!
    Σας παρακαλω:
    1ον) Αν εχετε καποιο απο τα παρπανω συμπτωματα συμβουλευτητε αμεσως τον ορθοπεδικο σας, και αν δεν σας καλειπτει πηγενετε σε αλλον!!!
    2ον) Πειτε μου τι  μπορω να κανω ολον αυτον τον καιρο!!
    Καθε μερα κανω παρα πολλες ασκησεις για ενδυναμωση πλατης και χεριων αλλα δεν μπορω να γυμνασω τα ποδια μου με τιποτα!!!!!!!!!!!!!!! :'( :'( :'( :'( :'( :'(
    Κάψιμος!!!

Αποσυνδεδεμένος noxteryn

• Deadly Efficient
    • Devoted Member
    • The Japan Man
      • Floating Point
    Re: Osgood-Schlatter Disease : Συνηθες σε εφηβους
    « Απάντηση #1 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 02:42:43 μμ »
  • Publish
  • Πήγαινε σε sports doctor.
    I walk the path of Entropy.

Αποσυνδεδεμένος Μάξιμος

• New Member
    • *
    • Jyuken Hou Hake Rokoujuyon Shou!
    « Απάντηση #2 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 03:45:48 μμ »
  • Publish
  • Πήγαινε σε sports doctor.
    Αφου σου ειπα οτι πηγα σε τρεις διαφοερετικους!!!  Συμπεριλαμβανομενου και sports doctor!!!!!!
    Κάψιμος!!!

Αποσυνδεδεμένος Iv@n

• Mr.Bombastic
    • Regular Member
    • **
    « Απάντηση #3 στις: Οκτώβριος 23, 2008, 07:00:13 μμ »
  • Publish
  • Πηγαινε σε αλλον. Δοκιμασε καποιον φυσικοθεραπευτη.

Κανε μαλαξεις, μασαζ, και ασκησεις οχι σε full ROM* για αρχη.

*ROM = Range Of Motion

Αποσυνδεδεμένος spskark7

• New Member
    • *
    « Απάντηση #4 στις: Μάιος 10, 2011, 03:37:13 μμ »
  • Publish
  • hmmmm. osgood disease
    στα ελληνικα  οστεοχονδριτιδα αν δεν κανω λαθος.
    Πριν 2-3 χρονια το ειχα παθει στα γονατα μου και δεν εκανα κανενα αθλημα για 6-8 μηνες ουτε σκαλες δεν ανεβαινα !
    Τωρα παντως προπονουμε κανονικα στο παρκουρ ΚΑΙ στο καρατε χωρις καμια ενοχληση στα γονατα το μονο που εχει αφησει ειναι ενα μικρο εξογκωματακι κατω απο το γονατο...

KANE ENA DIALIMA KANE ENA ---TIK TAK---