μέλη
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 12130
  • Σύνολο θεμάτων: 760
  • Online Today: 83
  • Online Ever: 539
  • (Σεπτέμβριος 17, 2013, 12:19:31 πμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 13
Total: 16
Google (3)
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Οκτώβριος 24, 2014, 07:51:15 μμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

13 επισκέπτες, 0 χρήστες

Πρόσφατα Θέματα

Πείτε το!

Last 15 Shouts:

Aplex

Οκτώβριος 19, 2014, 11:18:03 μμ

Aplex

Οκτώβριος 19, 2014, 11:17:38 μμ
Hi!

johnylouk

Αύγουστος 26, 2014, 01:28:06 μμ
paidia eimai apo xalkida kai 8elo na bro i tema i ena dio atoma gia proponisi eimai 17 xronon parkour kana edo kai 2 3 mines alla monos den paleuete an kapoios einai apo xalkida kai 8elei na ma8oume mazi as m kanei add sto fb https://www.facebook.com/profile.php?id=100006872952754

kits43

Αύγουστος 25, 2014, 10:18:23 μμ
Aplex sak mai dik faget h4h4

TasosGjunglist

Ιούλιος 08, 2014, 06:33:29 μμ
!!! ;)

emilboy

Ιούλιος 05, 2014, 12:00:54 πμ
Γράψτε εδώ, αν μπαίνετε ακόμα στο forum.

Aplex

Μάιος 02, 2014, 09:11:46 μμ
fagits

heiko

Απρίλιος 27, 2014, 03:26:47 μμ
γεια σε ολους!! κανω εδω κ ενα μηνα parkour!ειμαι αρχαριος αλλα τα τελευταια 4 χρονια εχω μια καποια καλη επαφη με τη γυμναστικη λογω kick boxin.αν υπαρχει καποιος σε παρομοια

kits43

Απρίλιος 09, 2014, 02:47:51 μμ
aeooaeaoeaoea

georgegranitis

Μάρτιος 18, 2014, 12:11:14 πμ
einai kanenas mesa????

Eon

Μάρτιος 17, 2014, 01:56:40 πμ
heiko, στείλε μηνύματα στις ομάδες που βρίσκεις. Επίσης, έχουμε δημιουργήσει έναν κατάλογο με ομάδες και πληροφορίες επικοινωνίας. Μπορείς να δεις τον κατάλογο εδώ: http://www.parkour.gr/community/teams-communities

heiko

Μάρτιος 08, 2014, 10:59:54 μμ
Γεια..θελω να ξεκινησω μαθηματα parkour!εχω δει καποιες ομαδες στο fb αλλα δεν ξερω αν κανουν μαθηματα γενικα που,πως.Μπορει καποιος να βοηθησει??ευχαριστω

Eon

Φεβρουάριος 19, 2014, 02:47:27 πμ
hey

emilboy

Φεβρουάριος 12, 2014, 12:40:30 πμ
hey

lewnidas

Δεκέμβριος 02, 2013, 08:55:37 μμ
paidia eimai new basika den xerw tipote apo parkour mporei kapios na me mathoi ?

Show 50 latest

Αποστολέας Θέμα: Αυξηση Βαρους;  (Αναγνώστηκε 14378 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Barbas

• New Member
  • *
  • Φύλο: Άντρας
    • Facebook Profile
Αυξηση Βαρους;
« στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 12:46:02 μμ »
  • Publish
  • Να κανω μια ερωτηση το λοιπον:
    Ειμαι λιγο κατω απο 1,80 σε υψος και 61 κιλα και παντα ο κοσμος μου λεει οτι πρεπει να παρω βαρος γιατι απο μικρος ημουν ετσι λεπτος.
    Ειναι κατι που θελω και γω αλλα δεν θελω να γεμισω λιπος ή να τρωω οτι να ναι μονο για παρω κιλα.
    Τι θα με συμβουλευατε να κανω για να παρω βαρος(πραγμα που μου φαινεται δυσκολο γιατι οσο και να τρωω δεν παιρνω) και να το παρω σωστα;
    Να αλλαξω προγραμμα διατροφης; Περισσοτερες ασκησεις;

Αποσυνδεδεμένος Iv@n

• Mr.Bombastic
    • Regular Member
    • **
    Re: Αυξηση Βαρους;
    « Απάντηση #1 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 02:21:23 μμ »
  • Publish
  • προφανως δε τρως πολυ.
    Καλα ειναι αυτα που λεει ο Εοn αλλα εγω θα σου προτεινα να μη τρως ζαχαρες αλλα περισσοτερους συνθετους υδατανθρακες
    (ζυμαρικα: μακαρονια, ρυζια,..). Ψωμι καλο ειναι αλλα η πατατες ειναι κορυφη (και βεβαια οχι τηγανιτες αλλα βραστες ή στο φουρνο)
    Κοιτα η διατροφη σου να εχει αρκετους υδατανθρακες και καλα λιπη(ελαιολαδο+Ω3/6) και βεβαια την καταλληλη ποσοτητα πρωτεινης.
    Κανε 5-6-7 γευματα ανα μερα, οχι 3 τεραστια, καθως αυτο δεν εχει κανενα νοημα.
    Το βραδυ μπορεις να φας, ΔΕ θα παχυνεις απο αυτο, οπως λενε και κανουν μερικοι (γκουεονγκουχ)

Αποσυνδεδεμένος Vinnie Jones

• Regular Member
    • **
    • ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΧΙΠΗΣ
      • STOPfm
    « Απάντηση #2 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 03:04:37 μμ »
  • Publish
  • Παιδιά, εγώ είμαι ένα 182 και 55 κιλά. Κάνω τουλάχιστον 5 γεύματα την ημέρα, τουλάχιστον 2 με γαλακτοκομικά. Τι άλλο μας υπάρχει για πρόσθεση βάρους;

Και να φανταστεί κανείς ότι παλιά έλεγες καλά αστεία :(

Αποσυνδεδεμένος Iv@n

• Mr.Bombastic
    • Regular Member
    • **
    « Απάντηση #3 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 04:37:55 μμ »
  • Publish
  • τα 6 γευματα με σωστο φαγητο.
    Σαλατες(πρασινες) + Φρουτα + Συνθετοι Υδατανθρακες
    + Πρωτεινη (Ψαρια / Κρεατα)
    + Οσπρια + Λιπη

για πες μας πως ειναι ενα γευμα κανονικο σου. Αληθεια, χωρις υπερβολες, οχι το μεγαλυτερο γευμα που εχεις φαι ποτε
    αλλα ενα μεσο γευμα, που τρως καθημερινα.

Αποσυνδεδεμένος Vinnie Jones

• Regular Member
    • **
    • ΓΙΑΤΙ ΕΙΜΑΙ ΧΙΠΗΣ
      • STOPfm
    « Απάντηση #4 στις: Φεβρουάριος 27, 2008, 09:01:14 μμ »
  • Publish
  • για πες μας πως ειναι ενα γευμα κανονικο σου. Αληθεια, χωρις υπερβολες, οχι το μεγαλυτερο γευμα που εχεις φαι ποτε
    αλλα ενα μεσο γευμα, που τρως καθημερινα.

Ένα μεσημεριανό (που είναι το μέσο γεύμα της ημέρας για εμένα, ούτε το μεγαλύτερο ούτε το μικρότερο) αποτελείται από ένα κανονικό πιάτο φαγητού. Για να βάλω ένα μέτρο σύγκρισης, φανταστείτε δύο κομμάτια κρέας ψητό με 4-5 πατάτες στο περίπου (δεν τρώω μόνο κρεατικά για κυρίως πιάτο, αυτό μου ήρθε και έβαλα). Και φυσικά μία σαλάτα με λαχανικά και τις περισσότερες φορές κάποιο γαλακτοκομικό (σπιτικά μας τυριά και γιαούρτια τίγκα στη χοληστερίνη). Επίσης ένα ποτήρι κρασί σε δύο γεύματα της ημέρες (το λέω γιατί ξέρω ότι προσθέτει αρκετές θερμίδες από διάφορες διαίτες που έχω ακούσει ότι το απαγορεύουν). Επίσης να προσθέσω ότι είναι και λιγάκι κληρονομικό, οι περισσότεροι συγγενείς μου είναι έτσι πριν τα 40

Και να φανταστεί κανείς ότι παλιά έλεγες καλά αστεία :(

Αποσυνδεδεμένος MaXniaS

• New Member
    • *
    • Heart of a lion,body of a monkey.
    « Απάντηση #5 στις: Μάρτιος 01, 2008, 12:05:25 μμ »
  • Publish
  • Όλοι βάλατε σαν παράδειγμα απλώς το άτομο να τρώει περισσότερο όμως ξεχάσατε πως χωρίς άσκηση αυτό θα του βγει μείον αφού όλο
    θα γίνει λίπος...
    εγώ έχω μια παρόμοια εμπειρία αν και χειρότερη...πριν 2 χρόνια είχα μια άθλια σωματική κατάσταση είμουν περίπου 1,80 και κόκαλο,
    χλωμός σα το γάλα κ όταν σηκωνώμουν απότομα πάνω από καρέκλα καναπέ κ έτσι έπεφτα λιπόθυμος κάτω για λίγα δέυτερα...λοιπόν το
    πρώτο που έκανα ήταν να πάω στο γιατρό και να δω τι στο διάολο μου συμβαίνει. Ο γιατρός μου εξήγησε πως έχω χαμηλή αιμοσφαιρίνη
    (το συστατικό στο αίμα που μεταφέρει οξυγόνο στους μυεις) με συνίστισε να αρχίσω το γυμναστήριο και να σηκώνω εκεί μέσα όσα
    περισσότερα κιλά μπορώ (τουλάχιστον 3 φορές την εβδομάδα από 2 ώρες κάθε φορά) και να τρώω πολύ κόκκινο κρέας (βοδινό, χοιρινό κτλ)
     παρατήρησα αμέσως τι διαφορά στο σώμα μου... να μην ήμουν περίπου 55 κιλά και τώρα είμαι στα 80 με περίπου 1,85 ύψος πάω μόνο
    1,5 χρόνο στο γυμναστήριο και έχω παρατηρήσει τις εξής αλλαγές :

τρομερή αύξηση τις όρεξης μου (ήθελα να τρώω να τρώω και να τρώω) :-[
    επειδή έτρωγα και ταυτόχρονα έκανα κι γυμναστική δεν έβαζα λίπος αλλά μυική μάζα 8)
    η δύναμή μου τριπλασιάστηκε μη πω κιόλας τετραπλασιάστηκε από την πρώτη μου φορά (δεν υπερβάλω) ;)
    με τη γυμναστική ανέβηκε η διάθεσή μου, τώρα γελάω περισσότερο από πριν ... χμμμ ναι .... :???: :???: κοτσάνα όμως τεσπά
    είμαι πιο εξοικειωμένος με το σώμα μου ::)
    και μη ξεχάσουμε το πιο σημαντικό άρχισε το σώμα μου να μοιάζει επιτέλους σε αθλητή

άρα η συμβουλή μου είναι η εξής .ΠΑΝΕ ΓΡΑΨΟΥ ΣΕ GYM NOOWWW!!!

Greeklish translated by Eon

Αποσυνδεδεμένος Iv@n

• Mr.Bombastic
    • Regular Member
    • **
    « Απάντηση #6 στις: Μάρτιος 01, 2008, 04:04:43 μμ »
  • Publish
  • Όλοι βάλατε σαν παράδειγμα απλώς το άτομο να τρώει περισσότερο όμως ξεχάσατε πως χωρίς άσκηση αυτό θα του βγει μείων αφού όλο θα γίνει λίπος...
    To φορουμ ειναι για το παρκουρ και κατ επεκταση τη γυμναστικη. Εννοειται οτι γινεται αθληση ταυτοχρονα. Δε χρειαζεται να αναφερουμε κατι τετοιο.

τρομερή αύξηση τις όρεξης μου (ήθελα να τρώω να τρώω και να τρώω)
    Αυτο λεγεται αυξηση του μεταβολισμου και ειναι απολυτα φυσικο.
    Εδω για μπανιο πας το καλοκαιρι και βγαινεις και πεθαινεις της πεινας.

επειδή έτρωγα και ταυτόχρονα έκανα κι γυμναστική δεν έβαζα λίπος αλλά μυική μάζα
    Σταματα τη παραπληροφορηση. Αυτο απο που προκυπτει?

η δύναμή μου τριπλασιάστηκε μη πω κιόλας τετραπλασιάστηκε από τι πρώτη μου φορά
    Ε τι περιμενες? 55κιλα ησουν..!!!?!

Η διατροφή που περιγράφτηκε δεν προσθέτει μόνο λίπος αλλά και μυική μάζα.
    Επίσης, το να σε συμβουλεύσει ο γιατρός να τρως πολύ κόκκινο κρέας ήταν λάθος, η διατροφή σου πρέπει να περιλαμβάνει λίγο
    κόκκινο κρέας και πολλά πουλερικά και ψαρικά.
    Δεν ειναι κακο το κοκκινο κρεας. 55κιλα ηταν, μια χαρα γι αυτον, δεν τον πειραζει το λιπος, + παιρνει κρεατινη.

Την μυική μάζα την έβαλες όχι επειδή έκανες με πολλά κιλά, αλλά και με πολλές επαναλήψεις, κάτι που είχε ως αποτέλεσμα ο οργανισμός σου να υπερτροφήσει (όγκος) (αυτό γίνεται σε συνδυασμό με την διατροφή, από την διατροφή εξαρτάται, ο οργανισμός δεν τρέφεται με αέρα για να ξαναφτιάξει τους μυεις που "καταστρέφονται" κατά τη διάρκεια της εκγύμνασης)
    Δεν ισχυει το "με πολλα κιλα δεν υπαρχει υπετροφια".

Η όρεξή σου αυξήθηκε διότι αυξήθηκαν οι ενεργειακές σου ανάγκες καθώς επίσης και ο ρυθμός που μεταβόλιζες.
    Και ναι η γυμναστική τονώνει την καλή κυκλοφορία του αίματος που έχει σαν αποτέλεσμα να ανεβαίνει και η διάθεσή σου
    Δε ξερω αν ανεβαινει η διαθεση για καποιο συγκεκριμενο λογο, ποιο πολυ ψυχολογικο μου φενεται. Οτι πηγα Gym θα γινω τουμπανο, ειμαι τρελα δυνατος, εκανα κατι για μενα.. αρα και νωθω καλα κι ωραια, παρα αμεση σχεση με γυμναστικη.
    Εγω προσωπικα μετα απο την προπονηση ονειρευομαι το κρεβατακι μου.

Αποσυνδεδεμένος kennedy

• New Member
    • *
    • chosen
    « Απάντηση #7 στις: Μάρτιος 01, 2008, 04:16:16 μμ »
  • Publish
  • Βασικά ασε περιπτώσεις που ο οργανισμός είναι αδύναμος, βλέπε αδενοπάθεια και διαφόρων άλλων ειδών πρεμφερείς ασθένειες και αν ο ασθενής δεν έχει κάποια καρδειαγγειακά προβλήματα συνιστάται η κατανάλωση κόκκινου κρέατος για να βοηθήσει στην ενδυνάμωση του οργανισμού .
    So this is how Liberty dies, with thunderous applause.

Αποσυνδεδεμένος Jimo

• New Member
    • *
    « Απάντηση #8 στις: Μάρτιος 21, 2008, 08:22:14 μμ »
  • Publish
  • Εγω ειμαι 1.90 και 70 κιλα...πιστευω οτι ειμαι αδυνατος για το υψος μου τρωω 3 γευματα την ημερα και στα ενδιαμεσα οτι βρω κυριως φρουτα σαλατες και δημητριακα

ενας φιλος μου που ασχολειται με τη γυμναστικη και τη διατροφη μου λεει οτι δεν παιρνω ογκο και βαρος επειδη καιω περισοτερες θερμιδες απο οτι παιρνω....

(2 ωρες προπονηση polo+μιση με μια ωρα γυμναστικη μονοσ μου+οτι δεν κοιμαμαι καλα και τρεχω ολη μερα χωρις να ξεκουραζομαι)ημερισιως

τελευταια εχω ελατωσει την ασκηση γενικως αλλα το μονο που διαπιστωσα ειναι οτι εχασα τη φορμα μου!!!  :(

εχετε να μου προτεινετε κατι??

Αποσυνδεδεμένος smo

• Regular Member
    • **
    • under construction
    « Απάντηση #9 στις: Μάρτιος 21, 2008, 08:35:39 μμ »
  • Publish
  • ΧΑΧΑΧΑΧΑΧΑ ;D πιθανως ο Ivan η ο Εοn  θα σου απαντησουν καταλληλοτερα και πολυ πιο συγκεκριμενα :P αλλα ρε φιλε με σαλατες και δημητριακα πως να παχυνεις φαε λιγο κρεας καμμια σοκολατα και θα δεις και οχι οτι ξερω πολλα αλλα αν κοψεις τη γυμναστικη και βαλεις κιλα θα γινουν λοιπος και φανταζομαι δεν θες κατι τετοιο :P. Stand by για κανα post ποιο εμπεριστατωμενο.

Αποσυνδεδεμένος Jimo

• New Member
    • *
    « Απάντηση #10 στις: Μάρτιος 22, 2008, 12:47:38 μμ »
  • Publish
  • τρωω κρεας και σοκολατες και δεν ειπα οτι εκοψα τη γυμναστικη απλα την ελατωσα αρκετα......

Αποσυνδεδεμένος smo

• Regular Member
    • **
    • under construction
    « Απάντηση #11 στις: Μάρτιος 22, 2008, 02:10:48 μμ »
  • Publish
  • Ναι ρε αλλα φανταστηκα οτι την ελαττωσες με σκοπο να καις λιγοτερες θερμιδες γιαυτο και σου και ειπα αυτο παραπανω οσο για κρεας και σοκολατες το ειπα γιατι δεν το ανεφερες μονο κατι για σαλατες :P ειπες παντως απαυτα που λες μου δημιουργειται η εντυπωση πως εχεις πολυ υψηλο μεταβολισμο και επιμενω να περιμενουμε καποιο post του Ivan η του  Eon  η καποιου τελοςπαντων που μπορει να μας διαφωτησει περισσοτερο. ;)

Αποσυνδεδεμένος Iv@n

• Mr.Bombastic
    • Regular Member
    • **
    « Απάντηση #12 στις: Μάρτιος 22, 2008, 04:15:21 μμ »
  • Publish
  • 70κ ειναι πολυ λιγα για το υψος σου, εγω ειμαι 1,81 και 71-72κ και με θεωρώ φυσιολογικο.

Για να παρεις βαρος πρεπει να τρως και με 3 γευματα δε κανεις τπτ.
    Αυξησε τα γευματα σου σε 5 6 ή και 7 αν μπορεις. Πρωι και γυρω απ την προπονηση βαζε τους περισσοτερους υδατανθρακες
    (corn flakes, βρωμη, μακαρονια, ρυζια, κλπ) και τις αλλες ωρες τρωγε πιο απλους υδατανθρακες (πρασινη σαλατες, φρουτα κλπ).
    Πρωτεινη σε καθε γευμα (κρεας, ψαρι, οσπρια κλπ).
    Αυξησε και το λιπος που τρως, μαζι με σαλατες κλπ και προσπαθησε να παρεις και Ω-λιπαρα (λιπος απο ψαρι - μουρουνελαιο ή καψουλες).
    Προσθεσε καποια φρουτα στη διαρκεια της ημερας - παντα με μετρο (ολα οχι μονο τα φρουτα..)

Γενικα αυξησε τα γευματα και τρωγε συχνα και σωστα. Σκετες σαλατες και γιαουρτια δε προσφερουν τπτ.
    Και εννοειται αυτα πανε σε ολους οχι μονο σε σενα..

Αποσυνδεδεμένος Jimo

• New Member
    • *
    « Απάντηση #13 στις: Μάρτιος 22, 2008, 05:49:33 μμ »
  • Publish
  • ok ευχαριστω για τις πληροφοριες......
    μπορεις να υπολογισεις σε ποσο διαστημα περιπου θα δω διαφορα γενικως??

Αποσυνδεδεμένος Iv@n

• Mr.Bombastic
    • Regular Member
    • **
    « Απάντηση #14 στις: Μάρτιος 22, 2008, 05:51:52 μμ »
  • Publish
  • οχι, αυτο εξαρταται απο σενα, απο τι διατροφη θα ακολουθησεις,
    αν θα εισαι συνεπεις ή μια το ενα μια το αλλο...