μέλη
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 12118
  • Σύνολο θεμάτων: 756
  • Online Today: 20
  • Online Ever: 539
  • (Σεπτέμβριος 17, 2013, 12:19:31 πμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 12
Total: 13
Google
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Απρίλιος 17, 2014, 09:40:51 πμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

12 επισκέπτες, 0 χρήστες

Πρόσφατα Θέματα

Πείτε το!

Last 15 Shouts:

kits43

Απρίλιος 09, 2014, 02:47:51 μμ
aeooaeaoeaoea

georgegranitis

Μάρτιος 18, 2014, 12:11:14 πμ
einai kanenas mesa????

Eon

Μάρτιος 17, 2014, 01:56:40 πμ
heiko, στείλε μηνύματα στις ομάδες που βρίσκεις. Επίσης, έχουμε δημιουργήσει έναν κατάλογο με ομάδες και πληροφορίες επικοινωνίας. Μπορείς να δεις τον κατάλογο εδώ: http://www.parkour.gr/community/teams-communities

heiko

Μάρτιος 08, 2014, 10:59:54 μμ
Γεια..θελω να ξεκινησω μαθηματα parkour!εχω δει καποιες ομαδες στο fb αλλα δεν ξερω αν κανουν μαθηματα γενικα που,πως.Μπορει καποιος να βοηθησει??ευχαριστω

Eon

Φεβρουάριος 19, 2014, 02:47:27 πμ
hey

emilboy

Φεβρουάριος 12, 2014, 12:40:30 πμ
hey

lewnidas

Δεκέμβριος 02, 2013, 08:55:37 μμ
paidia eimai new basika den xerw tipote apo parkour mporei kapios na me mathoi ?

lewnidas

Δεκέμβριος 02, 2013, 08:49:31 μμ
opa o madara

Aplex

Νοέμβριος 22, 2013, 08:51:17 μμ
Hrry bb

emilboy

Οκτώβριος 14, 2013, 10:36:18 μμ
I see dead members!

pvnrt

Οκτώβριος 09, 2013, 12:12:51 μμ
Ghosts, ghosts everywhere!

Aplex

Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:28:10 μμ
Hey

Thedevilofparkour

Σεπτέμβριος 14, 2013, 05:55:07 μμ
Geia sas me lene mitso 8elo na rotiso an sinexizete akomi to parkour?

SKCC

Αύγουστος 12, 2013, 03:05:01 μμ
Επιτέλους έρχομαι Θεσσαλονίκη τον Οκτωβριο.. pale de spor σου 'ρχομαι xD

Aplex

Αύγουστος 02, 2013, 12:22:35 μμ
Ποίος είναι μέσα; Να μου στείλει pm. Νιώθω πολύ μόνος και τα άστρα δεν έχουν στόμα για να μιλήσουν... PARKOURRR

Show 50 latest

Αποστολέας Θέμα: Πονος στα Καλαμια + Soft Tissue Manipulation  (Αναγνώστηκε 13932 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος Iv@n

• Mr.Bombastic
  • Regular Member
  • **
  • Φύλο: Άντρας
Πονος στα Καλαμια + Soft Tissue Manipulation
« στις: Ιανουάριος 26, 2008, 10:14:50 μμ »
  • Publish
  • To κειμενο ειναι γραμμενο απο ενα φιλο απο αλλο φορουμ, κανουμε μαζι στιβο.
    Το θεωρω πολυ καλο και χρησιμο για αυτο και το παραθετω εδω.

----------

Για την ακριβεια αν υποφερετε απο περιοστιτιδα(πονο στα καλαμια - Shin Splint), απο τενοντιτιδα στον αχιλλειο ή απο plantar fascitis, και κουραστηκατε να τρεχετε στους ΑΚΥΡΟΥΣ ορθοπεδικους που σου λενε κοψε το τρεξιμο και παρε βολταρεν, μπορειτε να ακουσετε μια δικη μου συμβουλη , πολυ πρακτικη, που σιγουρα θα βοηθησει απο αρκετα εως πολυ.   Το κρυφο αιτιο που συχνα υποβοσκει κατω απο αυτους τους τραυματισμους υπερχρησης ειναι ενας μικρος μυς που τρεχει ΚΑΤΩ απο τον  γνωστο γαστροκνημιο μυ. Ονομαζεται SOLEUS και συχνα ειναι σφιχτος σε αρκετους αθλητες.

Απο καταχρηση συχνα αυτος ο μυς σφιγγει , βραχυνεται και απο την συχνη καταπονηση απο τις προπονησεις (τρεξιμο, σπριντς, αποστασεις, αλματα, οτιδηποτε κρουστικο) οδηγει σε μικροσκοπικες ρηξεις και σχηματισμο μικροσκοπικου ουλωδη ιστου. Αυτος ο ουλωδης ιστος που συχνα σχηματιζεται (και κανενας ορθοπεδικος δε θα σας το πει) δημιουργει προβλημα γιατι θα εξασκει λιγο πολυ ενα συνεχες  τραβηγμα στους deep flexor muscles του πελματος που τρεχουν κατα μηκος της εσωτερικης πλευρας της κνημης και μπροστα απο τον αχιλλειο τενοντα συνεχιζοντας πισω απο τον αστραγαλο για να καταλληξει η καταφυση στο κατω μερος του πελματος.
    Αυτοι οι deep flexor muscles of the foot, θα βραχυνουν κι αυτοι και θα σχηματισουν μικροσκοπικο ουλωδη ιστο (προστατευτικος μηχανισμος).
    The deep flexor muscles will then shorten and also form scar tissue." With the soleus and the deep flexors shortened and forming scar tissue, a tremendous load is placed on the Achilles tendon, resulting in its own shortening and formation of scar tissue. This Soleus Cascade is the number one cause of Achilles tendon, shin splint and plantar fascia injuries"

Ενα κολπακι που βοηθαει στην προληψη και ΠΟΛΥ γρηγορη ανακαμψη απο τετοιους σπαστικους τραυματισμους ειναι ενα απλο soft tissue manipulation. (αν πετυχετε καλο οστεοπαθητικο ή χειροπρακτικο στην Ελλαδα ισως γνωριζει). Λοιπον ακουστε το κολπο.
    Για να βρειτε που ειναι ο soleus καντε το εξης. Ενω καθεστε καντε μια αρση γαστροκνημιου ενω παραμενετε καθιστοι ομως. Θα δειτε οτι αριστερα και δεξια απο τον γαστρκνημιο τρεχουν 2 ΜΙΚΡΟΙ λεπτοι μυς (οπως και στην εικονα). Ωραια εμεις θα εστιασουμε σε εκεινο τον μικρο μυ απο την εσωτερικη πλευρα της κνημης. Φτανει μεχρι κατω στην εσωτερικη πλευρα του αχιλλειου και αρχιζει απο πανω απο την εσωτερικη πλευρα του γαστροκνημιου. Θα τον δειτε, δεν ειναι ΤΟΣΟ δυκολο να τον διακρινετε. 
    Θα κανετε ΜΟΝΟΙ ΣΑΣ ΜΑΣΑΖ με τον αντιχειρα ασκωντας βαθιες πιεσεις κατα μηκος του- ενω ταυτοχρονως κουνατε το πελμα σας πανω κατω- (για να βραχυνεται και να επιμηκυνεται ο μυς), οχι σε σημειο να πονατε πολυ, αλλα σιγουρα θα νοιωθετε discomfort. Εμφαση στα σημεια οπου υπαρχει ευαισθησια ή πονατε λιγο παραπανω απο το κανονικο! Εκει συνηθως ειναι και ο ουλωδης ιστος. Gotta find it and "break it". ΠΡΟΣΟΧΗ. ΟΧΙ πιεσεις και μαλαξεις πισω στον γαστροκνκημιο μυ. Ειπαμε μονο κατα μηκος του εσωτερικου SOLEUS muscle.
    Αφου το κανετε αυτο και για τα δυο καλαμια, καντε διαταση τωρα στον ΓΑΣΤΡΟΚΝΗΜΙΟ για 90 δευτερολεπτα συνεχομενα ( http://www.exrx.net/Stretches/Gastrocnemius/Wall.html ), ωστε να ΑΠΕΛΕΥΘΕΡΩΘΕΙ ο soleus.
    Soleus released= Less pain, and EXTREMELY faster recovery.
    Μπορει να μην ειναι πανακεια, ομως ΣΙΓΟΥΡΑ ΒΟΗΘΑΕΙ. Πολυ απλη πρακτικη συμβουλη. But u gotta do it right!
    Αν δεν ανταποκρινεστε σε αυτο το εξειδικευμενο soft tissue manipulation, δοκιμαστε χειροπρακτικη την ενεργοποιητικη μεθοδο στον Βυθουλκα (Γ Σεπτεμβριου 167)
    Ciao.

Αποσυνδεδεμένος Iv@n

• Mr.Bombastic
    • Regular Member
    • **
    Re: Πονος στα Καλαμια + Soft Tissue Manipulation
    « Απάντηση #1 στις: Ιανουάριος 28, 2008, 09:51:15 μμ »
  • Publish
  • και συνεχιζουμε

----------

Εκτος απο το ειδικο αυτο Soft Tissue Manipulation, μπορειτε επιπροσθετως να δενετε/τυλιγετε με αθλητικη ταινια το ποδι σας και συγκεκριμενα απο την καμαρα ( περνατε την ταινια 3-4 φορες) μεχρι τον αστραγαλο για σταθεροτητα πριν πατε για προπονηση! Αυτο ειναι ενα ακομα ΠΟΛΥ σημαντικο βημα για την ιαση. Η ταινια θα σφιγγει ολο το πελμα και τον αστραγαλο, αρκετα αλλα ΔΕΝ θα σας κοβει το αιμα.
    Παντα μετα την προπονηση διατασεις για τον υποκνημιδιο μυ(o παραπανω) ΠΑΝΤΑ.

http://www.exrx.net/Stretches/Soleus/Kneeling.html

Soft Tissue Manipulation (soleus) + arch/ankle taping, regular soleus stretching= bye bye shin splints!

Αποσυνδεδεμένος Onyxborn

• Regular Member
    • **
    • Wings of freedom
      • Facebook profile
    « Απάντηση #2 στις: Απρίλιος 22, 2008, 11:47:12 πμ »
  • Publish
  • Καταρχάς να πω ότι κάνω parkour εδώ και ένα μήνα μαζί με τον bilakispa και κάτι άλλα παιδιά εδώ στην Καλαμάτα.Λοιπόν επειδή έχω έντονους πόνους στα καλάμια τον τελευταίο αυτό μήνα όταν τρέχω υπέθεσα ότι φταίει η σκληρή προπόνηση που προσφέρει το parkour.Δεν επιχειρώ πράγματα που ξέρω ότι είναι επικίνδυνα για έναν αρχάριο.Μάλιστα επειδή έκανα για πολλά χρόνια κολύμπι ίσως φταίει η αλλαγή άσκησης.Όταν διάβασα το post του Ivan θεώρησα πως πάσχω και εγώ από αυτά που περιγράφει από πάνω.Όμως ήθελα τη γνώμη ενός γιατρού.Πήρα το post του Ivan και του το πήγα,του είπα και τι νιώθω.Και τι μου είπε;

ΔΕΝ ΠΟΝΑΣ ΣΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ ΟΤΑΝ ΕΧΕΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ Ο SOLEUS.ΑΠΛΑ ΟΙ ΠΟΝΟΙ ΟΦΕΙΛΟΝΤΑΙ ΟΝΤΩΣ ΣΤΗ ΣΚΛΗΡΗ ΠΡΟΠΟΝΗΣΗ.ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΚΑΘΕ ΠΡΩΙ ΠΟΥ ΞΥΠΝΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΔΙΑΤΑΣΕΙΣ ΣΤΑ ΠΟΔΙΑ ΚΑΙ ΚΑΘΕ ΦΟΡΑ ΜΕΤΑ TO PARKOUR ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ.ΟΤΑΝ Ο ΜΥΣ ΣΦΙΓΓΕΙ ΜΕΤΑ ΠΡΕΠΕΙ ΚΑΙ ΝΑ ΞΕΣΦΙΓΓΕΙ.ΑΛΛΙΩΣ ΠΑΠΑΛΑ!ΕΠΙΣΗΣ ΠΑΙΖΕΙ ΡΟΛΟ ΚΑΙ Η ΕΝΥΔΑΤΩΣΗ ΚΑΙ ΤΟ ΣΩΜΑΤΙΚΟ ΒΑΡΟΣ ΚΑΙ Η ΗΛΙΚΙΑ.ΕΠΕΙΔΗ ΕΙΜΑΙ 17 ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΠΩΣ ΠΟΛΛΕΣ ΦΟΡΕΣ Η ΜΥΙΚΗ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΔΕ ΣΥΜΒΑΔΙΖΕΙ ΜΕ ΤΗΝ ΟΣΤΕΙΚΗ ΚΑΙ ΓΙ' ΑΥΤΟ ΝΑ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ ΓΕΝΙΚΟΤΕΡΑ ΜΥΙΚΗ ΕΝΔΥΝΑΜΩΣΗ.ΔΕΝ ΛΕΩ ΟΤΙ ΑΥΤΑ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙ Ο IVAN ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΣΥΜΒΟΥΝ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ,ΑΛΛΑ ΤΟ ΣΩΣΤΟ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΑΛΛΑΞΕΙ Ο ΤΙΤΛΟΣ "ΠΟΝΟΣ ΣΤΑ ΚΑΛΑΜΙΑ".

Ivan ελπίζω αυτό που γράφεις για τον Βυθούλκα να είναι αστείο και όχι διαφήμιση ενός τσαρλατάνου!
    Τον δικό μου γιατρό τον εμπιστεύομαι πολύ.Είναι απ' τους καλύτερους χειρούργους ορθοπεδικούς.
    -So weak...so valnurable...
    You won't make it...
    -Don't tell me what i can't do!
    -Then shut up and train.
    These obstacles...the obstacles of life are for the strong ones.
    -THEN...THEY 'RE MINE FOR THE TAKING!!!

Αποσυνδεδεμένος Iv@n

• Mr.Bombastic
    • Regular Member
    • **
    « Απάντηση #3 στις: Απρίλιος 22, 2008, 01:45:05 μμ »
  • Publish
  • Μα γιατι κανεις δεν βλεπει τη 1η προταση???? μονο εγώ το βλεπω αυτο το κοματι?
    Ο Βυθουλκας ειναι πολυ καλος Φυσικοθεραπευτης. Δεν ειναι οροπαιδικος ουτε χειρουργος, far from that.
    Aλλη επιστιμη...
    Εγω δεν εμπιστευομαι κανενα γιατρο, προτιμω να παιρνω γνωμες να ψαχνω και μονος και να αποφασιζω εγω.

Τα καλαμια μπορει να πονανε για χιλιους δυο λογους (πχ φλεγμονες απο την υπερχρηση..). Οτι κι αν ειναι ομως κατι σαν το παραπανω βοηθαει. Μασαζ και διατασεις ειναι κατι που επρεπε να κανει τακτα καθε αθλουμενος που ασκειται με ενταση.
    Το αρθρο αυτο που βασικα λεει ειναι να δωσει κανεις προσοχη και στο παραπανω μυ, αφου συχνα παραμελειται. Δε λεει κατι το παραξενο ή ιδιαιτερο ή μη γνωστο..

Ο τιτλος ειναι  " Πονος στα Καλαμια + Soft Tissue Manipulation ". Τι θες?
    Να βγει το 'Soft Tissue Manipulation' ? Για ποιο λογο?

Και σε παρακαλω γραφε με κανονικα γραμματα κι οχι με Caps.

Αποσυνδεδεμένος Onyxborn

• Regular Member
    • **
    • Wings of freedom
      • Facebook profile
    « Απάντηση #4 στις: Απρίλιος 23, 2008, 03:15:16 μμ »
  • Publish
  • Όχι να βγει το Soft Tissue Manipulation ,αλλά το πόνος στα καλάμια.Τελοσπάντων!Καλό το post όπως και να 'χει.
    Και δεν είναι όλοι οι γιάτροι άσχετοι.Εντάξει ζούμε στην Ελλάδα δε λέω,αλλά μερικοί είναι κορυφαίοι στον τομέα τους.Επειδή πριν 3 εβδομάδες χτύπησα το πόδι μου στο γόνατο(μετά από απότομο τέντωμα της άρθρωσης) όταν πήγα να κάνω ένα dash vault(έπεσα σε μιά τρύπα) και είχα αιμάτωμα στον τετρακέφαλο και τράβηγμα στο δικέφαλο πήγα στον γιατρό του ταμίου.Μου εξετάζει το πόδι μισό λεπτό και λέει να πάω σπίτι μου και θα μου περάσει.
    Μετά πήγα στον ορθοπαιδικό που είπα στο πάνω post και μου έκανε πλήρη εξέταση,μου είπε τι ασκήσεις να κάνω για να περάσει πιο γρήγορα,τι να προσέχω κ.τ.λ.Και όταν του είπα από τι το έπαθα και του εξήγησα τι είναι το parkour δεν μου έκανε κύρηγμα.Μου έχουν κάνει όλοι κύρηγμα ότι θα χτυπήσω(μάνα,πατέρας,αδέρφια,φίλοι) και δεν μου έκανε ο γιατρός.Μου είπε ότι είναι και ενδιαφέρον.Εγώ από αυτό και μόνο τον σέβομαι.Ίσως οφείλεται ότι είναι νέος βέβαια που είναι (ακόμα) καλός στη δουλειά του.Θα δείξει.

8) Τα λέμε!
    You won't make it...
    -Then shut up and train.

Αποσυνδεδεμένος Onyxborn

• Regular Member
    • **
    • Wings of freedom
      • Facebook profile
    « Απάντηση #5 στις: Ιούλιος 07, 2008, 02:45:34 μμ »
  • Publish
  • Ντέπομαι που θα το πω, αλλά θα το πω.Ivan είχες δίκιο για τους γιατρούς.Γιατί όπως αποδείχτηκε είχα περιοστίτιδα.Επειδή με αυτά που μου είπε ο γιατρός δε μου πέρασε, ρώτησα έναν γυμναστή.Του είπα ότι πονάω στα καλάμια και με ρώτησε αν πονάω σε ένα συγκεκριμένο σημείο που μου έδειξε.Του λέω ναι και μου λέει έχεις περιοστίτιδα.Παίρνω τηλέφωνο το γιατρό και έκανε μόκο.Μου έδωσε superamin(καρνιτίνες για τη φλεγμονή) και μαγνήσιο(για τυχόν έλλειψη).Είδα βελτίωση μεγάλη, αν και πιστεύω ότι βοήθησαν και οι διατάσεις και οι ενόργανη που έχω γραφτεί εδώ και ένα μήνα.Βέβαια την εβδομάδα που πέρασε πήγα για τα αθλήματα στη Θεσσαλονίκη για τις στρατιωτικές και πέθανα στον πόνο μετά το χιλιάρι.Και από τότε πονάω πάλι.Ξέρω ότι χρειάζεται ξεκούραση αλλά δεν αντέχω να κάθομαι.Χθες πήγα για προπόνηση και στην αρχή πόναγα πολύ, αλλά επειδή είχα τρελή όρεξη ο πόνος υποχώρησε και δεν είχα πρόβλημα...Αυτό συμβαίνει κάθε φορά που νιώθω power.
    Και όσο για το soft tissue manipulation μπορεί να βοηθάει όπως λες.Αν και δεν έχω την υπομονή να τρίβω όλη την ώρα τα πόδια μου, μου είπε ο αδερφός μου ότι είχε και αυτός περιοστίτιδα κάποτε και τα έτριβε έτσι και του πέρασαν.
    Α!Παίρνω και voltaren χάπι εδώ και μια εβδομάδα,αλλά παπά*ια!
    Ελπίζω να μου περάσουν τελείως γιατί πονάω εδώ και 3 μήνες!!!!
    You won't make it...
    -Then shut up and train.

Αποσυνδεδεμένος bilakispa

• Agent Smith
    • Regular Member
    • **
      • Bilakispa's youtube channel
    « Απάντηση #6 στις: Ιούλιος 07, 2008, 03:30:51 μμ »
  • Publish
  • Στα αγγλικά η περιοστίτιδα λέγεται shin splits κοίτα μερικά άρθρα που βρήκα:
    Άρθρο 1
    Άρθρο 2
    Από forum αθλητών στίβου

Γενικά θέλει ξεκούραση, μασάζ, διατάσεις και πάγο...
    Roflmao, και παντοτινά γαμάω!

Αποσυνδεδεμένος Iv@n

• Mr.Bombastic
    • Regular Member
    • **
    « Απάντηση #7 στις: Ιούλιος 07, 2008, 04:00:51 μμ »
  • Publish
  • To ξερω οτι εχω δικιο
    Παντα εχω δικιο.-

Ο πονος δεν υποχωρισε, απλα τον συνηθισες.. προσωρινα.

Αποσυνδεδεμένος Onyxborn

• Regular Member
    • **
    • Wings of freedom
      • Facebook profile
    « Απάντηση #8 στις: Ιούλιος 07, 2008, 04:17:42 μμ »
  • Publish
  • Σιγά ρε που έχεις και πάντα δίκιο...
    Έχετε ένα κόλλημα εσείς τις NSA έτσι?

Τι εννοείς προσωρινά?Προσωρινά πάνω στην προπόνηση ή προσωρινά γενικά?Εγώ σου είπα ότι μου φεύγει κυριολεκτικά ο πόνος και μόνο όταν έχω τρελή όρεξη.Και αυτό συμβαίνει και αν έχω π.χ. πονοκέφαλο,πονόκοιλο ή μυϊκό πόνο.Το πιο πιθανό είναι να φταίνε οι ενδορφίνες due to the excitement i have...
    You won't make it...
    -Then shut up and train.

Αποσυνδεδεμένος Iv@n

• Mr.Bombastic
    • Regular Member
    • **
    « Απάντηση #9 στις: Ιούλιος 07, 2008, 04:34:57 μμ »
  • Publish
  • Παράθεση
    .Το πιο πιθανό είναι να φταίνε οι ενδορφίνες due to the excitement i have...
    περιπου. αρχισε να χαστουκιζεις το μαγουλο σου, μετα απο λιγο δε θα νιωθεις τπτ. γιατι ?

• Agent Smith
    • Regular Member
    • **
    « Απάντηση #10 στις: Ιούλιος 07, 2008, 04:46:32 μμ »
  • Publish
  • Και εγώ αυτό πιστεύω που λέει ο Iv@n ότι σιγά σιγά συνηθίζεις (κάτι παίζει με τα νεύρα).
    Αυτό που λες μήτσο είναι ότι όταν έχεις ενθουσιασμό δεν καταλαβαίνεις τον πόνο από ψυχολογική πλευρά όταν σταματήσει ο ενθουσιασμός θα αρχίσεις να καταλαβαίνεις ότι πόναγες χωρίς να το πάρεις χαμπάρι. Το έχω πάθει μια φορά αυτό με τα μονόζυγα, κρεμόμουν πολλή ώρα και στο τέλος όταν σταμάτησα έτρεχαν αίματα οι κάλοι και πόναγα σε τέτοιο επίπεδο που απλώς τρεμούλιαζα πολύ απαλά τα χέρια μου και πονούσα πολύ

Αποσυνδεδεμένος Onyxborn

• Regular Member
    • **
    • Wings of freedom
      • Facebook profile
    « Απάντηση #11 στις: Ιούλιος 07, 2008, 04:51:48 μμ »
  • Publish
  • Πονάς αν συνεχίσεις...δε συμβαίνει με όλα.Μπορεί οι ενδορφίνες να σου απαλύνουν τον πόνο προσωρινά, αλλά και μετά την προπόνηση δεν πόναγα.Και να φανταστείς δεν έκανα αποθεραπεία...Ούτε σήμερα πόναγα...
    Δε ξέρω γιατί....    ??? ??? ???
    You won't make it...
    -Then shut up and train.

Αποσυνδεδεμένος noxteryn

• Deadly Efficient
    • Devoted Member
    • The Japan Man
      • Floating Point
    « Απάντηση #12 στις: Ιούλιος 08, 2008, 11:57:08 πμ »
  • Publish
  • Λογικό είναι, και δεν ευθύονται μόνο οι ενδορφίνες. Κατά την άσκηση, αυξάνεται η θερμακρασία του σώματος, καθώς και η ροή του αίματος. Μη βασίζεσαι μόνο στον πόνο ως ένδειξη, χρησιμοποίησε και το μυαλό σου. Σταμάτα την προπόνηση. Τα shin splints δεν είναι αστείο πράγμα...
    I walk the path of Entropy.

Αποσυνδεδεμένος Onyxborn

• Regular Member
    • **
    • Wings of freedom
      • Facebook profile
    « Απάντηση #13 στις: Ιούλιος 08, 2008, 06:07:42 μμ »
  • Publish
  • Μπορεί να μην είναι αστείο πράγμα, αλλά δε μπορώ να σταματήσω.Είναι σα να με βάζουν στη φυλακή!Είναι η ζωή μου!!

Όπως είπε και ο Ρίγας Φεραίος: "Καλύτερα μιας ώρας ελεύθερη ζωή, παρά 40 χρόνια σκλαβιά και φυλακή!"
    Enjoy...
    You won't make it...
    -Then shut up and train.

• Agent Smith
    • Regular Member
    • **
    « Απάντηση #14 στις: Ιούλιος 08, 2008, 06:10:05 μμ »
  • Publish
  • Αφού δεν θέλεις ξεκούραση κάνε τα άλλα μασάζ, διατάσεις και πάγο...