μέλη
Stats
  • Σύνολο μηνυμάτων: 12118
  • Σύνολο θεμάτων: 756
  • Online Today: 26
  • Online Ever: 539
  • (Σεπτέμβριος 17, 2013, 12:19:31 πμ)
Συνδεδεμένοι χρήστες
Users: 0
Guests: 20
Total: 23
MSN (2)
Google
Καλώς ορίσατε, Επισκέπτης. Παρακαλούμε συνδεθείτε ή εγγραφείτε. Χάσατε το email ενεργοποίησης;
Απρίλιος 19, 2014, 12:51:15 μμ

Σύνδεση με όνομα, κωδικό και διάρκεια σύνδεσης

20 επισκέπτες, 0 χρήστες

Πρόσφατα Θέματα

Πείτε το!

Last 15 Shouts:

kits43

Απρίλιος 09, 2014, 02:47:51 μμ
aeooaeaoeaoea

georgegranitis

Μάρτιος 18, 2014, 12:11:14 πμ
einai kanenas mesa????

Eon

Μάρτιος 17, 2014, 01:56:40 πμ
heiko, στείλε μηνύματα στις ομάδες που βρίσκεις. Επίσης, έχουμε δημιουργήσει έναν κατάλογο με ομάδες και πληροφορίες επικοινωνίας. Μπορείς να δεις τον κατάλογο εδώ: http://www.parkour.gr/community/teams-communities

heiko

Μάρτιος 08, 2014, 10:59:54 μμ
Γεια..θελω να ξεκινησω μαθηματα parkour!εχω δει καποιες ομαδες στο fb αλλα δεν ξερω αν κανουν μαθηματα γενικα που,πως.Μπορει καποιος να βοηθησει??ευχαριστω

Eon

Φεβρουάριος 19, 2014, 02:47:27 πμ
hey

emilboy

Φεβρουάριος 12, 2014, 12:40:30 πμ
hey

lewnidas

Δεκέμβριος 02, 2013, 08:55:37 μμ
paidia eimai new basika den xerw tipote apo parkour mporei kapios na me mathoi ?

lewnidas

Δεκέμβριος 02, 2013, 08:49:31 μμ
opa o madara

Aplex

Νοέμβριος 22, 2013, 08:51:17 μμ
Hrry bb

emilboy

Οκτώβριος 14, 2013, 10:36:18 μμ
I see dead members!

pvnrt

Οκτώβριος 09, 2013, 12:12:51 μμ
Ghosts, ghosts everywhere!

Aplex

Σεπτέμβριος 30, 2013, 08:28:10 μμ
Hey

Thedevilofparkour

Σεπτέμβριος 14, 2013, 05:55:07 μμ
Geia sas me lene mitso 8elo na rotiso an sinexizete akomi to parkour?

SKCC

Αύγουστος 12, 2013, 03:05:01 μμ
Επιτέλους έρχομαι Θεσσαλονίκη τον Οκτωβριο.. pale de spor σου 'ρχομαι xD

Aplex

Αύγουστος 02, 2013, 12:22:35 μμ
Ποίος είναι μέσα; Να μου στείλει pm. Νιώθω πολύ μόνος και τα άστρα δεν έχουν στόμα για να μιλήσουν... PARKOURRR

Show 50 latest

Αποστολέας Θέμα: Περικάρπια & Γάντια  (Αναγνώστηκε 10381 φορές)

0 μέλη και 1 επισκέπτης διαβάζουν αυτό το θέμα.

Αποσυνδεδεμένος noxteryn

• Deadly Efficient
  • Devoted Member
  • Φύλο: Άντρας
  • The Japan Man
    • Floating Point
Re: Περικάρπια & Γάντια
« Απάντηση #30 στις: Ιούλιος 18, 2008, 09:13:40 μμ »
  • Publish
  • Okay, θα το ξαναπώ.

Αν ήσουν προσεκτικός, αν έκανες σωστή προπόνηση, αν έκανες σωστή ενδυνάμωση, αν δεν έκανες μαλακίες, δε θα είχες πάθει τίποτα. Τα περικάρπια είναι περιττά.
     ;)
    I walk the path of Entropy.

Αποσυνδεδεμένος giannis_s23

• New Member
    • *
    « Απάντηση #31 στις: Αύγουστος 06, 2008, 03:44:28 μμ »
  • Publish
  • το παρκουρ ειναι κατι που θα σου χρειαστει σε μια κατασταση εκτακτης αναγκης. οκ?

αυτο σημαινει οτι αν ειστε σε ενα κτηριο που καιγεται σιγουρα δεν θα πσαχνετε να χρειτε τα περικαρπια και τα γαντια κι ουτε θα τα φορατε εκεινη την ωρα! οποτε ειναι καλο να μαθεις παρκουρ με το γυμνο χερι. να εχεις την ιδια αισθηση και σε μια κατασταση εκτακτης αναγκης. οποτε καλα θα ηταν να προπονηθεις χωρις προσθετα ;)   οπως λει και ο nox δεν ειναι για να ζεσταινουν τιποτα...ουτε και για οτιδηποτε αλλο...κι εγω μια στις τοσες που τα φορεσα (τα περικαρπια) τα πετακσα μετα γιατι πηρα πετσετα!

τις προαλες χρειαστικε να τρεξω επειδη φωναζε η γιαγια μου και νομιζα οτι κατι επαθε..χρειαστικε να τρεξω σε βοτσαλακια και σε τριβολια αλλα εκεινι τν στιγμη δεν φοραγα παπουτσια..την ωρα που ετρεχα στα βοτσαλακια και στα τριβολια δεν καταλαβα απολυτως τιποτα! :-\ ;D
    parkour 4 me is life! I hope 4 u 2...

Αποσυνδεδεμένος FouTraceur

• Regular Member
    • **
    • iMac 24" 3.06 GHz
    « Απάντηση #32 στις: Αύγουστος 09, 2008, 11:56:02 πμ »
  • Publish
  • χε χε ναι... αυτο ειναι οπως και η ιστορια με την μανα που μπορει να σηκωσει ενα αυτοκινητο για να βγαλει το παιδι της απο κατω!

οποιος θελει να φοραει ας φοραει, εχω ακουσει απο πολλους αλλους "αθλητες" (λεμε τωρα... :P)  που λενε οτι οταν φορανε τα περικαρπια νιωθουν πιο πορωμενοι. αυτο ισως ειναι ενας λογος να φορας περικαρπια αν δεν νιωθεις το παρκουρ ετσι οπως πραγματικα ειναι και νομιζεις πως τα περικαρπια θα σε κανουν να το νιωσεις. μα ειναι απλο! ;D

εχω προσεξει στα ατομα στα οποια εχω πει μερικα πραγματα για το παρκουρ, στην αρχη φορουσαν πολλα και διαφορα πανω τους. ενας μαλιστα φορουσε το σταυρο του γιατι λεει οτι ενιωθε ασφαλεια.  8) στο τελος ομως ολοι τα πεταξαν...
    Practice is not enough!

Αποσυνδεδεμένος KoLoKazZ

• New Member
    • *
    • Parkouraki... 0.-
    « Απάντηση #33 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 02:15:30 μμ »
  • Publish
  • Ηρεμήστε  ρε παιδια, σε λιγο θα καταντησουμε να φοραμε ολοκληρο εξοπλισμο, ασε που μου ειπαν οτι το παρκουρ ειναι τζαμπα... Το μονο που νομιζω χρειαζεται ειναι κατι που α βοηθαει σχετικα με το roll...

Αποσυνδεδεμένος bilakispa

• Agent Smith
    • Regular Member
    • **
      • Bilakispa's youtube channel
    « Απάντηση #34 στις: Σεπτέμβριος 12, 2008, 02:24:55 μμ »
  • Publish
  • Παράθεση
    ασε που μου ειπαν οτι το παρκουρ ειναι τζαμπα
    Θα στο είπαν με την λογική ότι δεν υπάρχουν σχολές Pk για να πληρώνεις συνδρομή.

Παράθεση
    τις προαλες χρειαστικε να τρεξω επειδη φωναζε η γιαγια μου και νομιζα οτι κατι επαθε..χρειαστικε να τρεξω σε βοτσαλακια και σε τριβολια αλλα εκεινι τν στιγμη δεν φοραγα παπουτσια..την ωρα που ετρεχα στα βοτσαλακια και στα τριβολια δεν καταλαβα απολυτως τιποτα
    Είχα ακούσει ένα παρόμιο περιστατικό αλλά αντί για βότσαλα ήταν καρφιά και αντί για την γιαγιά που κινδύνευε ήταν ότι είχαν γέμισει γουρούνες ένα τούβλο και το είχαν ανάψει :P. Απλά είναι εκείνη την στιγμή μάλλον φταίει η αδρεναλίνη.
    Roflmao, και παντοτινά γαμάω!

Αποσυνδεδεμένος Haris

• Regular Member
    • **
    « Απάντηση #35 στις: Σεπτέμβριος 13, 2008, 02:19:05 πμ »
  • Publish
  • Παράθεση
    Το μονο που νομιζω χρειαζεται ειναι κατι που α βοηθαει σχετικα με το roll...
    Το  μόνο που χρειάζεται κάποιος για να  κάνει το roulade είναι να έχει λίγο κρέας στην πλάτη του και να μάθει σωστά την τεχνική.

Τα περικάρπια είναι για τον ιδρώτα (δεν είναι ούτε για style, ούτε για προστασία, ούτε αποθηκευτικός χώρος)
    και τα γάντια για τους gay που φοβούνται μην κάνουν κάλους τα χεράκια τους (sissy bastards)… απλά πράγματα
    BURN the witch.......BUUUUURN her

Αποσυνδεδεμένος Wolf

• Regular Member
    • **
    « Απάντηση #36 στις: Οκτώβριος 16, 2008, 06:03:07 μμ »
  • Publish
  • Γαντια φορω γιατι μπορω και δεν εχω λογω να γδερνομαι αφου μπορω να το αποφυγω.

Οσο για τον αν θα ψαχνω για γαντια σε ωρα κινδυνου, νομιζω πως οχι γιατι θα τα εχω στην τσαντα μαζι με την φορμα μου και τα αθλητικα μου παπουτσια.Και αν εχω ξεχασει να τα βαλω στην τσαντα δεν θα με πειραξει και πολυ μιας και τωρα τελεφταια κανω προπονησεις με smoking,jean,πουκαμισα,πιτζαμες,παντοφλες και σκαρπινια για ειμαι ετοιμος για παρκουρ ολλες τις ωρες και σε ολλα τα μερη. ;D ;D ;D
    "We have nothing to fear but fear.......of tigers"
                                                           ~tiger attack survivor

Αποσυνδεδεμένος Μάξιμος

• New Member
    • *
    • Jyuken Hou Hake Rokoujuyon Shou!
    « Απάντηση #37 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 04:49:22 μμ »
  • Publish
  • Οταν πρωτοξεκινησα το παρκουρ φορουσα γαντια και περικαρπια.         
    Τωρα πια οχι.Κατα την γνωμη μου ειναι αχρηστα. στην αρχη μεχρι να ξεπερασεις τους φοβους σου καλα ειναι αλλα ο σκοπος ειναι το να εξασκησεις τα χερια σου ωστε να αντεχουν στα τραυματα, να τα κανεις πιο σκληρα και πιο δυνατα...
    Οσο για τα σκουριασμενα σιδερα και τους μικροτραυματισμους υπαρχει ενα εμβολιο που λεγεται αντιτετανικος και καραταει για μια δεκαετια!!!!!!
    Οσο για το οτι τα γαντια ειναι για τους gay... Φορατε ο,τι σας αρεσει χωρις να σας νιαζει η γνωμη των αλλων!!!!
    Κάψιμος!!!

• Regular Member
    • **
    • iMac 24" 3.06 GHz
    « Απάντηση #38 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 09:31:56 μμ »
  • Publish
  • τα περικαρπια ειναι γουστο του καθενος να τα φοραει, εστω και για ψυχολογικη υποστηριξη. ολα ειναι στο μυαλο αν πιστευεις σε κατι το καταφερνεις. αν πιστευεις οτι τα γαντια και/ή τα περικαρπια βοηθανε τοτε βοηθανε! κακο δεν κανουν.
    Practice is not enough!

Αποσυνδεδεμένος Haris

• Regular Member
    • **
    « Απάντηση #39 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 09:57:35 μμ »
  • Publish
  • Οσο για το οτι τα γαντια ειναι για τους gay... Φορατε ο,τι σας αρεσει χωρις να σας νιαζει η γνωμη των αλλων!!!!
    Σωστός… αυτό βέβαια δεν αλλάζει το γεγονός ότι τα γάντια είναι για τους gay… ::)

τα περικαρπια ειναι γουστο του καθενος να τα φοραει, εστω και για ψυχολογικη υποστηριξη. ολα ειναι στο μυαλο αν πιστευεις σε κατι το καταφερνεις. αν πιστευεις οτι τα γαντια και/ή τα περικαρπια βοηθανε τοτε βοηθανε! κακο δεν κανουν.
    Tα περικάρπια έχουν και μια χρησιμότητα… να σκουπίζεις τον ιδρώτα σου χωρίς να χρειάζεται να κουβαλάς πετσέτα (που στην ουσία αυτός είναι και ο λόγος ύπαρξης τους)… Ειδικά το καλοκαίρι όταν(άμα) κάνεις έντονη προπόνηση  που ρίχνεις ιδρώτα με τους κουβάδες. Είναι efficient έτσι…  ;)

Τα γάντια είναι κάργα inefficient, διότι:
    το ανθρώπινο χέρι έχει πολύ καλύτερη επαφή με οποιαδήποτε επιφάνεια όταν είναι γυμνό (λόγο κατασκευής και δερματικής σύνθεσης) = καλύτερος έλεγχος και σιγουριά = περισσότερο efficiency = cake…………ZΜΠΑΟΚ!!!!!!!111
    BURN the witch.......BUUUUURN her

• Regular Member
    • **
    • iMac 24" 3.06 GHz
    « Απάντηση #40 στις: Οκτώβριος 24, 2008, 10:13:46 μμ »
  • Publish
  • σωστος και συ χαρη, δεν το ειχα σκεφτει! μιας που το ειπες, παλια επαιζα τεννις και μας ειχαν πει οτι τα περικαρπια δεν ειναι για να δωσουν στυλ στον παικτη, αλλα για να μην πηγαινει ο ιδρωτας στη ρακετα. το ιδιο ισως ισχυει και στο παρκουρ, γιατι αν τρεχει πολυς ιδρωτας, τοτε ισως να ειναι υγρα τα χερια σου και να μην μπορεις να υποιλογισεις το grip στα χερια σου, με αποτελεσμα να γλιστρισεις. ναι σε αυτο το σημειο μαλλον βοηθανε τα περικαρπια! (βοηθανε και σε αυτο που λες χαρη ;))
    Practice is not enough!

Αποσυνδεδεμένος nasos1992

• New Member
    • *
    « Απάντηση #41 στις: Νοέμβριος 22, 2008, 11:29:24 μμ »
  • Publish
  • gloves !!!!! για να αποφύγεις γρατζουνιές (sorry για τα greeklish αλλα αν γράψω ελληνικά θα σκοτώσω τις λέξεις)

Αποσυνδεδεμένος Kostis

• Moderator
    • God of the Universe....And modest too
    « Απάντηση #42 στις: Νοέμβριος 23, 2008, 06:38:13 πμ »
  • Publish
  • Μπορείς να αποφύγεις τις γρατζουνιές εξετάζοντας το μέρος που προπονείσαι.
    Γάντια = σπατάλη χρημάτων + μαλακά χεράκια